Enometrioza a szansa na zajście w ciążę
Endometrioza to poważna choroba, która dotyka miliony kobiet na całym świecie. Jest to schorzenie, w którym tkanka endometrium, czyli błony śluzowej macicy, pojawia się poza macicą – najczęściej w okolicach jajników, jajowodów czy na ścianie miednicy. To nie tylko choroba powodująca ból i dyskomfort, ale również jedna z najczęstszych przyczyn problemów z płodnością u kobiet.
Objawy endometriozy – na co zwrócić uwagę?
Endometrioza charakteryzuje się różnorodnymi objawami, które mogą znacznie utrudniać życie codzienne. Do najczęstszych należą bolesne miesiączki (dysmenorrhoea). Jednym z najbardziej powszechnych objawów są silne bóle menstruacyjne, które mogą być na tyle intensywne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Co więcej, wiele kobiet z endometriozą odczuwa ból podczas stosunku, co może negatywnie wpływać na ich życie intymne. Dodatkowo niektóre kobiety mogą doświadczać problemów trawiennych, takich jak ból brzucha, wzdęcia, zaparcia czy biegunki, szczególnie w trakcie cyklu menstruacyjnego.
Jakie są przyczyny występowania endometriozy?
Mimo wielu lat badań przyczyny powstawania endometriozy nie są jeszcze w pełni wyjaśnione. Istnieje kilka hipotez dotyczących tej choroby. Endometriozę może wiązać się np. z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego, czynnikami dziedzicznymi oraz wpływem środowiska. Jedna z teorii sugeruje, że schorzenie może być wynikiem wstecznego odpływu krwi menstruacyjnej, co prowadzi do zagnieżdżania się tkanki endometrialnej poza jamą macicy.
Endometrioza a problemy z płodnością – kiedy potrzebne jest in vitro?
Jednym z najbardziej dotkliwych skutków endometriozy jest obniżona płodność. Zrosty, blizny oraz stany zapalne, które powoduje choroba, mogą utrudniać lub uniemożliwiać zapłodnienie komórki jajowej. Dla wielu kobiet cierpiących na endometriozę naturalne poczęcie może być niemożliwe. Dla tych kobiet szansą na macierzyństwo staje się zapłodnienie in vitro. Dzięki postępowi medycyny oraz dostępowi do nowoczesnych metod leczenia, wiele pacjentek z endometriozą może spełnić marzenie o posiadaniu dziecka. In vitro polega na pobraniu komórki jajowej od kobiety, zapłodnieniu jej poza organizmem i wszczepieniu zarodka do macicy.
Refundacja in vitro od 2024 roku – nowe możliwości
Od 1 czerwca 2024 roku w Polsce wprowadzono rządową refundację procedury in vitro. To ogromny krok naprzód w walce o zdrowie reprodukcyjne niepłodnych par, w tym kobiet, które cierpią na endometriozę. Dzięki tej inicjatywie wiele z nich ma szansę otrzymać wsparcie finansowe na drodze do spełnienia marzenia o rodzicielstwie. Pacjenci z Warszawy i nie tylko mogą skorzystać z refundowanej procedury in vitro w Klinice Bocian w Warszawie zlokalizowanej przy ul. Stawki 2a, która została wybrana jako realizator rządowego programu.
Więcej informacji na temat tego, w jaki sposób skorzystać z ogólnopolskiego programu refundacji in vitro w Klinice Bocian w Warszawie można przeczytać na dedykowanej tej kwestii stronie internetowej: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro
Komentarze obsługiwane przez CComment