ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Przypadek nowego wariantu ospy małpiej w Europie. Epidemiolodzy uspokajają

Zdjęcie ilustracyjne

Mpox, czyli ospa małpia to odzwierzęca choroba zakaźna występująca głównie w krajach Afryki. Dotychczas sporadycznie odnotowywano przypadki w Europie, ale nie były one szczególnie groźne. Niepokój WHO budzi nowy wariant wirusa.

Zacznijmy od tego, że ospa małpia to nie jest nowa choroba. Po raz pierwszy została opisana w 1958 roku,  pierwsze przypadki u ludzi stwierdzono w 1970 roku w Afryce i to głównie na tym kontynencie dochodziło do zarażeń. W Europie dochodziło do sporadycznych zarażeń, aż do 2022 roku, kiedy to wykryto kilka ognisk, m.in. w Wielkiej Brytanii, Portugalii i Hiszpanii. 

"Przebieg zachorowań na ospę małpią obserwowanych w Europie jest łagodny lub umiarkowany, nie odnotowano dotąd zgonów wywołanych zachorowaniami" -  informowała w 2022 roku Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu. 

Przypadki zachorowań przeszły bez większego echa, a to ze względu na trwającą jeszcze wówczas pandemię COVID-19 oraz pełnoskalową agresję Rosji na Ukrainę. 

Dlaczego zatem teraz temat wraca? Otóż w Demokratycznej Republice Konga oraz innych krajach Afryki zachodniej pojawił się nowy wariant wirusa - bardziej zaraźliwy i śmiercionośny niż pierwotnie. 

Nowy wariant wirusa wykryto w ubiegłym tygodniu u pacjenta w Szwecji (zaraził się w Afryce). Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ryzyko dla Europy jest bardzo niskie. Niemniej potrzebna jest zwiększona czujność jeśli chodzi o wykrycie przypadków zachorowań. 

Ze względu na bliskie pokrewieństwo wirusów ospy prawdziwej i ospy małpiej szczepionka na ospę prawdziwą (na bazie wirusa krowianki) łagodzi objawy mpox. 

Jakie objawy wywołuje wirus małpiej ospy? Zaczyna się podobnie jak przy ospie prawdziwej - od gorączki, bólów mięśni i głowy. Powiększone są węzły chłonne ( w przeciwieństwie do ospy prawdziwej). Po kilku dniach pojawiają się zmiany skórne. W przypadku nowego wariantu wirusa zmiany pojawiają się na narządach płciowych (wcześniej głównie na klatce piersiowej i kończynach). Choroba przenosi się poprzez bliski kontakt  z osobą zarażoną, w tym przez kontakty seksualne. 

Komentarze obsługiwane przez CComment