Jaśmina, Hieronim, Klementyna...
Tradycyjnie sprawdziliśmy, jakie imiona najchętniej wybierali rodzice nowych mieszkańców poszczególnych gmin. Wygląda na to, że powracają obecnie już bardzo rzadkie, a zatem oryginalne imiona.
Zapytaliśmy Urzędy Stanu Cywilnego w gminach powiatu żuromińskiego o najpopularniejsze i najbardziej nietypowe imiona nadawane noworodkom.
Wśród chłopców urodzonych w 2021 roku zdecydowanie królują imiona: Antonii, Jakub, Filip i Adam. Dla dziewczynek zaś najczęściej wybierano imiona: Julia, Lena, Zuzanna i Oliwia.
W obu przypadkach imiona najczęściej nadawane dzieciom w powiecie żuromińskim nie odbiegają od tendencji krajowej. Na podium najchętniej wybieranych przez rodziców imion w Polsce znalazła się Zuzanna i Antonii. Jednak niemniej popularne są pozostałe imiona. Wyjątkiem jest imię Adam, które stało się dosyć popularne w gminach Siemiątkowo i Bieżuń, jednak na liście krajowej nie znalazło się w pierwszej dziesiątce.
W samym powiecie żuromińskim można zaobserwować, iż rodzice już rzadziej decydują się na imię Maja, czy Franciszek, które były niezwykle popularne w latach ubiegłych (2019-20). Natomiast niesłabnącą popularnością wciąż cieszą się imiona Antonii i Julia, które były równie często nadawane w analogicznym okresie. Oczywiście, patrząc na dane z perspektywy lokalnej, można dostrzec, że w każdej gminie tendencje są różne i nie zawsze spójne z pozostałymi samorządami. Do niedawna dosyć rzadkim imieniem było imię Leon, ale w gminie Kuczbork w roku ubiegłym było to najpopularniejsze imię dla chłopca. W innych gminach występowało sporadycznie. W tym roku imię Leon stało się również popularne w kraju.
Lara, Edwin i Zoja
Analizę zaczniemy od gmin miejsko-wiejskich. W gminie Żuromin rodzice najchętniej wybierali dla chłopców następujące imiona: Filip, Jakub oraz Michał. Dziewczynki najczęściej otrzymywały imiona: Zofia, Lena oraz Zuzanna.
Mali mieszkańcy gminy otrzymali także oryginalne, rzadko spotykane imiona. W przypadku chłopców były to: Edwin, Edward i Hieronim, zaś w przypadku dziewczynek: Lara, Zoja i Klementyna.
Imię Edwin jest pochodzenia germańskiego, a oznacza ono "pomyślność", "szczęście" lub "przyjaciel". Patronem tego imienia jest św. Edwin, król Northumbrii (średniowiecznego królestwa anglosaskiego). Natomiast imię Hieronim pochodzi z języka greckiego i w tłumaczeniu na język polski oznacza "święte imię". Angielskie imię Edward oznacza strażnika/obrońcę pomyślności/szczęścia.
Podobnie jak Hieronim, także imię Lara jest pochodzenia greckiego i w Polsce to nadal bardzo rzadkie imię (w 2018 nadano je zaledwie 131 dziewczynkom). To skrót imienia Larysa, którego etymologia nie jest do końca ustalona, możliwe, że pochodzi ono od wyrazu w języku greckim oznaczającego "mewę". Imię Lara zostało niegdyś spopularyzowane przez znaną grę komputerową "Tomb Raider", której bohaterką była Lara Croft. Także imię Zoja pochodzi z greki (Zoe) i w takiej formie występuje głównie w Europie wschodniej. Imię Klementyna jest żeńskim odpowiednikiem męskiego imienia Klementyn pochodzenia łacińskiego.
Jaśmina, Rozalia i Wincenty
W Bieżuniu najpopularniejszymi imionami dla chłopców w 2021 roku były: Antonii, Jakub i Adam, zaś dla dziewcząt: Antonina, Julia oraz Lena. Jednej z dziewczynek rodzice zdecydowali się nadać bardzo rzadkie w Polsce, ale popularne w wielu krajach, imię Jaśmina. Pochodzi ono z języka perskiego i w poszczególnych krajach zapisywane jest w różny sposób. Od tego imienia wywodzi się nazwa kwitnącego krzewu.
Tymczasem w gminie Lubowidz rodzice, w przypadku chłopców, najczęściej stawiali na imię Antonii, a w przypadku dziewczynek wybierali imię Julia. W ubiegłym roku nadano tu dwa oryginalne imiona, zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Mieszkaniec gminy otrzymał dosyć rzadko spotykane imię Wincenty (z łaciny "zwyciężający). Imię Wincenty nosiło wiele znanych osobistości, choćby Wincenty Witos (polityk), czy Vincent van Gogh (malarz). Imię Rozalia powoli powraca do polskich domów. Jego znaczenie i etymologia nie są dokładnie opisane.
Elena, Barbara, Róża i Borys
W gminie Kuczbork w 2021 roku nie nadano nietypowego imienia. Rodzice dla synów wybierali głównie imiona: Filip, Marcel oraz Igor, a dla córek: Iga, Lena i Zuzanna. W ubiegłym roku w tej gminie również było popularne imię Marcel, jednak zupełną nowością w zestawieniu popularnych imion są imiona Igor i Iga.
Zupełnym wyjątkiem wśród gmin jest Lutocin, gdzie najpopularniejsze imiona zupełnie różnią się od tych nadawanych w innych samorządach powiatu żuromińskiego. Najchętniej nadawanym imieniem dla chłopców w 2021 roku było imię Fabian. Dla dziewczynek rodzice najczęściej wybierali imiona: Hanna, Laura, Marcelina i Anna. Nietypowym imieniem nadanym małej mieszkance tej gminy jest imię Róża, którego już dawno tu nie odnotowano. Co ciekawe, w Polsce nadawanie takiego imienia dziewczynkom praktykuje się od 1410 roku, a więc od czasów słynnej bitwy pod Grunwaldem.
W gminie Siemiątkowo najwięcej rodziców zdecydowało się nazwać swoich synów: Adam, Aleksander oraz Antonii. Wśród dziewczynek najpopularniejsze były imiona Oliwia i Zuzanna.
W ubiegłym roku znacznie przybyło mieszkańców Siemiątkowa, ponieważ urodziło się aż 47 dzieci. Wśród nadanych im imion było dużo takich, z jakimi pracownicy tutejszego USC często się nie spotykają. Choć w Polsce coraz popularniejsze staje się imię Pola (w pierwszej dziesiątce w 2021 roku), w Siemiątkowie jest to imię bardzo rzadkie. Oprócz tego imienia, rodzice wybrali także inne, oryginalne imiona, o których dziś tak często nie słyszymy: Helena, Barbara oraz Elena. Nowym mieszkańcem gminy jest też chłopiec o imieniu Borys. Helena (z greckiego "blask księżyca"), Barbara (imię pochodzące od greckiego słowa oznaczającego cudzoziemkę) oraz Borys (ma kilka prawdopodobnych znaczeń, pochodzi z języka bułgarskiego) to imiona, które niegdyś były bardziej rozpowszechnione, a teraz powoli zaczynają powracać. Natomiast imię Elena to bardziej uniwersalny (używany powszechnie na świecie) odpowiednik wymienionego wcześniej imienia Helena.
Komentarze obsługiwane przez CComment