Jedyny taki powiat na Mazowszu

W powiecie żuromińskim w 2021 roku nie doszło do żadnego wypadku śmiertelnego. To ewenement na skalę województwa. Spadają także statystyki dotyczące wszystkich wypadków. 

Rok 2021 był bardzo spokojny, jeśli mowa o zdarzeniach na drogach powiatu żuromińskiego. Doszło do 13 wypadków, w których nikt nie zginął. Poprzednie lata nie wyglądały tak "kolorowo". Dla porównania w 2020 roku doszło do 16 wypadków, jednak aż 3 z nich były ze skutkiem śmiertelnym. Rok wcześniej doszło do jeszcze większej liczby wypadków - 23. Niestety, cztery z nich zakończyły się tragicznie. W 2018 roku było tyle samo wypadków co w 2019, jednak tylko 3 z nich okazały się śmiertelne

Ubiegły rok był przeciętny pod względem spowodowanych kolizji. 

- Policjanci otrzymali zgłoszenia o 304 kolizjach. Co piąty przypadek dotyczył kolizji "parkingowych" - podsumowuje Tomasz Łopiński, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Żurominie. 

Funkcjonariusze skorzystali z możliwości pouczenia około 1,8 tys. razy. Wystawiono łącznie ponad 4,2 tys. mandatów (dotyczyły one różnych wykroczeń - od zdarzeń drogowych po np.: zaśmiecanie). 

- Najczęstszymi wykroczeniami z jakimi spotykają się żuromińscy policjanci są przekraczanie dozwolonej prędkości oraz rozmowa przez telefon w trakcie jazdy -  przybliża rzecznik KPP w Żurominie.

W 2021 roku prawa jazdy na terenie pow. żuromińskiego straciło 46 kierowców (za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym). Odebrano również ponad 500 dowodów rejestracyjnych.

- Problemem są nadal braki aktualnych przeglądów technicznych, czy nieprawidłowy stan pojazdu. Rozumiemy, że naprawy pojazdów bywają kosztowne i niejednokrotnie to właśnie aspekt finansowy jest wytłumaczeniem kierowców, jednak odpowiadamy za bezpieczeństwo uczestników ruchu - przybliża argumentację kierowców, ale także odpowiedzialność spoczywającą na funkcjonariuszach, Tomasz Łopiński. 

Komenda priorytetowo traktuje eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców. Osoby kierujące pod wpływem alkoholu stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych. Policjanci z Żuromina przeprowadzili w ubiegłym roku aż 20 tys. kontroli trzeźwości! Zatrzymano 27 nietrzeźwych kierowców i 11 będących po spożyciu alkoholu. 44 kierowców prowadziło pojazdy bez wymaganych uprawnień. O ile w ubiegłym roku za taki czyn groził mandat, tak tegoroczna zmiana przepisów spowodowała, że kierowcy jeżdżący bez prawa jazdy za swój czyn odpowiedzą przed sądem. Grzywna w takim przypadku może wynieść od 5 do nawet 30 tys. zł. 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl