ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Jubileusz, przysięga i ślubowanie

fot. K.Kujawa

W przeddzień Święta Niepodległości uczniowie klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Bieżuniu złożyli uroczyste ślubowanie. To niejedyny powód do świętowania tej społeczności szkolnej.

Uroczysta akademia rozpoczęła się od wystąpienia dyrektora Grzegorza Jabłońskiego, który przywitał uczniów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości. Czworo uczniów złożyło przysięgę na sztandar szkoły, następnie swoje ślubowanie złożyła młodzież z klas pierwszych: IA Oddziału Przygotowania Wojskowego oraz IB Oddziału Akademickiego.

Młodzi adepci klasy o profilu wojskowym ubrani byli w piękne mundury z logo bieżuńskiego LO, zaś uczniowie klasy ogólnokształcącej w eleganckie, biało-czarne, galowe odzienie.

Po uroczystym ślubowaniu młodzież otrzymała pamiątkowe dyplomy i zaczęła się część artystyczna. Ślubowanie połączono z obchodami Święta Niepodległości oraz jubileuszem 20-lecia istnienia profilu wojskowego w tej szkole. Każdy uczestnik otrzymał śpiewnik, w którym zawarte były patriotyczne pieśni.

Po ich odśpiewaniu zaprezentowano historię powstania klasy o profilu wojskowym. Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Bieżuniu ma ponad 70-letnią tradycję. W 2000 roku ówczesna dyrektor Halina Drążewska podjęła starania o utworzenie w zarządzanej placówce klasy o profilu wojskowym, w których pomogli jej wówczas starosta Janusz Welenc oraz burmistrz Roman Kochanowicz. W maju tego roku MON podjął decyzję o eksperymentalnym utworzeniu takich profili w 64 placówkach ponadgimnazjalnych. Szkolenie młodzieży, na podstawie podręcznika opracowanego przez Sztab Generalny Wojska Polskiego, rozpoczął Stanisław Zajdziński, nauczyciel przysposobienia obronnego. Po roku jego obowiązki przejął mjr rez. Pil Adam Janusz Skierski. Uczniowie zaczęli wyjeżdżać na specjalistyczne szkolenia, obozy szkoleniowe, gdzie do teraz uczą się zagadnień związanych z wojskowością, m.in. taktyki, survivalu, budowy broni i strzelania, łączności, czy szkoleń saperskich oraz medycznych.

W międzyczasie profilowi wojskowemu patronowało kilka jednostek: Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Rakietowych i Artylerii im. gen. J. Bema w Toruniu, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Ketrzynie, a od 2020 roku 2 Mazowiecki Pułk Saperów w Nowym Dworze Mazowieckim.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu "TC".

pb100486

Komentarze obsługiwane przez CComment