ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Mazowieckie dożynki w Bieżuniu

fot. K.Kujawa

Tłumy przybyły na Dożynki Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej, które w tym roku odbyły w się w urokliwym Bieżuniu w powiecie żuromińskim. Rolnicy podziękowali Bogu za tegoroczne plony, zaś samorządowcy dziękowali rolnikom za ich trud i poświęcenie.


Do Bieżunia przybyły m.in. delegacje z parafii z całej diecezji, aby zaprezentować własnoręcznie wykonane i niezwykle kreatywne wieńce dożynkowe. Swoje prace najpierw zaprezentowano na placu wokół kościoła parafialnego pow. Świętej Trójcy, a następnie, w kolorowym korowodzie dożynkowym goście przemaszerowali na boisko przy bieżuńskich Hali Sportowej i Zespole Placówek Oświatowych, gdzie zaplanowano uroczystą, plenerową mszę pod przewodnictwem ks. biskupa Szymona Stułkowskiego, biskupa Diecezji Płockiej. Boisko przed sceną zapełniło się błyskawicznie. W dwóch rzędach ustawiono wieńce dożynkowe, aby każdy gość uroczystości mógł je obejrzeć. Podczas mszy ks. biskup podziękował rolnikom za ich ciężką pracę i jej efekty. Biskupowi towarzyszył m.in. bieżuński, parafialny chór „Pasjonata”, który zachwycił zebranych wykonaniem pieśni religijnych.

[Dalsza część tekstu pod zdjęciem]

Po mszy natomiast nastąpiły przemówienia oficjeli, których zapowiadał wicedyrektor ZPO Artur Kraśniewski. Co istotne, nie były to przemówienia polityczne, choć do wyborów parlamentarnych zostały niecałe dwa miesiące. Posłowie i samorządowcy, mimo dzielących ich poglądów i przynależności partyjnych siedzieli razem, prowadząc między sobą ożywione dyskusje.

Ze sceny rolnikom dziękowali także m.in. organizatorzy wydarzenia, przede wszystkim burmistrz Bieżunia Andrzej Szymański, który podkreślał wagę rolnictwa dla Polskiej gospodarki, ale przede wszystkim dla samej gminy Bieżuń. Szczególne zasługi rolników ujął w swoim przemówieniu także marszałek województwa Adam Struzik oraz starosta żuromiński Jerzy Rzymowski. Podziękowania gospodarzom złożyli także, poza organizatorami: Konrad Wojnarowski, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego i jego wiceprzewodniczący Marcin Podsędek oraz starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski.

[Dalsza część tekstu pod zdjęciem]

Oprócz przemawiających samorządowców na uroczystości pojawili się posłowie z okręgu płockiego, starostowie, burmistrzowie, wójtowie, dyrektorzy i kierownicy różnych instytucji, sołtysi, radni, koła gospodyń wiejskich oraz mieszkańcy przybyli z tych bliższych i tych dalszych zakątków Mazowsza.

Na scenie wystąpił w ludowych strojach Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. dh Wacława Mike, który najpierw odśpiewał hymn, a następnie zapewnił oprawę muzyczną tradycyjnej ceremonii dzielenia się chlebem, czyli symbolem pracy rolników.

[Dalsza część tekstu pod zdjęciem]

Gospodarzom, za ich całoroczną pracę, podziękowano nie tylko w formie słownej. Rozstrzygnięto również szereg konkursów z nagrodami pieniężnymi. Nagród i wyróżnień było tak wiele, że nie sposób wymienić tu wszystkich laureatów, więc ograniczymy się do zwycięzców. Mazowiecki konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” wygrały panie z KGW Dworki Heleny z powiatu siedleckiego. Nagrodę w wysokości 4 tys. zł wręczył im marszałek Adam Struzik. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego docenił także sołtysów. W konkursie na najlepszą inicjatywę w ramach funduszu sołeckiego wygrało sołectwo Pętkowo Wielkie w gm. Zaręby Kościelne (także 4 tys. zł). Najaktywniejszym sołectwem na Mazowszu okazało się sołectwo Bikówek w gm. Grójec. Nagroda wyniosła aż 8 tys. zł. Starostwo Powiatowe w Żurominie postanowiło z kolei nagrodzić Koła Gospodyń Wiejskich, które licznie przybyły na dożynki racząc gości przepysznym, swojskim jadłem. Konkurs na najciekawsze stoisko dożynkowe wygrało KGW „Malinowe Usta” z Kęczewa.

[Dalsza część tekstu pod zdjęciem]

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. Tłumy publiczności pojawiły się na koncercie zespołu „Milano”. W międzyczasie goście chętnie korzystali z innych oferowanych atrakcji. Do zwiedzenia były liczne namioty wspomnianych wcześniej KGW, ale również instytucji i firm. Obok boiska powstała także strefa atrakcji dla dzieci, gdzie można było przejechać się na kucyku, skorzystać z usług animatorów, czy poskakać na trampolinie i zjechać z wielkich, dmuchanych zjeżdżalni.

Wiele osób czekało także na występ słynnych „Trubadurów” oraz gwiazdy wieczoru - „Blue Cafe”.

Bieżuńskie i mazowieckie święto plonów ściągnęło do miasteczka powiatu żuromińskiego prawdziwe tłumy. Wielka w tym zasługa organizatorów, w tym tytanicznej pracy pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieżuniu na czele z dyrektor Małgorzatą Kraśniewską, a także wsparcia Urzędu Gminy Bieżuń, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i Starostwa Powiatowego w Żurominie.

[Dalsza część tekstu pod zdjęciem]

Organizatorami wydarzenia była gmina Bieżuń, MGOK w Bieżuniu, Diecezja Płocka, UMWM w Warszawie oraz Powiat Żuromiński. Dożynki odbyły się dzięki wsparciu licznych sponsorów i zaangażowaniu lokalnej społeczności, m.in. KGW oraz mieszkańców gm. Bieżuń, którzy stworzyli przepiękne, dożynkowe „witacze”.

Tygodnik Ciechanowski objął wydarzenie patronatem medialnym. Fotorelacja z Dożynek Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej w Bieżuniu dostępna jest TUTAJ.

Komentarze obsługiwane przez CComment