Od września zmiany w szkołach. Gdzie wybrano nowych dyrektorów?

Lato to czas rozstrzygnięć konusów na dyrektorów szkół. W kilku placówkach w powiecie żuromińskim szykują się zmiany.

Dobiega końca kadencja dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Bieżuniu, jeszcze nie wiadomo jednak, kogo w tej roli spotkają we wrześniu uczniowie, bowiem konkurs zaplanowano na 25 sierpnia br. Natomiast, jeśli już jesteśmy w Bieżuniu, rozwiązała się kwestia dyrektora w Zespole Placówek Oświatowych w tej miejscowości. Jak ustaliliśmy, do konkursu, który odbył się 15 lipca br. stanęła tylko jedna kandydatka, dotychczasowa wicedyrektor – Jolanta Pawłowska. Od września to ona przejmie stery placówki. Od roku tę funkcję pełnił Artur Kraśniewski, któremu zostały powierzone obowiązki po ubiegłorocznym, nierozstrzygniętym konkursie.

Ciekawa sytuacja ma miejsce w gminie Lubowidz. Z końcem sierpnia kończą kadencję dyrektorzy wszystkich szkół w tym samorządzie: w Lubowidzu, Syberii, Mleczówce i Zieluniu. Co ciekawe 25 maja br. zastępczyni burmistrza Ewa Szczepańska, zarządzeniem ogłosiła konkursy na dyrektorów wszystkich placówek, po czym 2 czerwca br. wszystkie... unieważniła. Następnie, 18 lipca br., ogłoszony ponownie został konkurs tylko na dyrektora Zespołu Szkół w Lubowidzu, gdzie od ubiegłego roku funkcję p.o. dyrektora pełni Iwona Dobies. Jak się dowiadujemy, w pozostałych szkołach prowadzonych przez samorząd dyrektorom przedłużono kadencję.

W Swojęcinie (gm. Lutocin) ze stanowiska zrezygnowała wieloletnia dyrektor tej placówki, Anna Jakowska. Pod koniec czerwca zorganizowany został konkurs na dyrektora tej szkoły. Zgłosił się do niego tylko jeden kandydat, który został zaakceptowany przez komisję konkursową i wójta gminy Lutocin. Od września szkołą pokieruje Kamil Puszcz.

W gminie Kuczbork kończy się kadencja dyrektor Szkoły Podstawowej w Gościszce Elżbiety Grześkiewicz.

- Pani dyrektor nie chce kandydować. Zorganizowaliśmy konkurs, jednak nie został rozstrzygnięty, ponieważ nikt się nie zgłosił. Będziemy się starać jak najszybciej powołać nowego dyrektora placówki – informuje Jacek Grzybicki, wójt gminy Kuczbork.

Nad kwestią powołania dyrektora zastanawia się również Urząd Gminy i Miasta w Żurominie. Na emeryturę odchodzi Janina Gorczyczewska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kliczewie Dużym. Nie od dziś wiadomo, że samorząd rozważa likwidację placówki, dlatego najprawdopodobniej dojdzie do powierzenia obowiązków. Komu? Tego urząd nie chciał nam zdradzić, dopóki burmistrz Aneta Goliat nie dopełni formalności. Na początku lipca natomiast odbył się konkurs na dyrektora Szkoły Podstawowej w Chamsku (gm. Żuromin). Decyzją komisji dyrektorem ponownie została Marzena Kąpińska.

Warto zwrócić uwagę, że dotychczasowi dyrektorzy, po trudach poprzednich kadencji, coraz częściej rezygnują z pełnienia funkcji, wolą zająć się, jak mówią, spokojniejszym nauczaniem. Samorządy mają coraz większe problemy ze znalezieniem chętnych na to stanowisko, a wyzwania w zbliżającym się roku szkolnym raczej nikogo nie zachęcają do jego piastowania. Przed szkołami (i oczywiście samorządami) trudne zadanie wygospodarowania środków finansowych na zapewnienie ciepła w placówkach w okresie jesienno-zimowym. W Ministerstwie Edukacji Narodowej już pojawiają się pomysły na rozwiązanie tego problemu – wprowadzenie zdalnego nauczania. 

Oprócz zmian personalnych w niektórych szkołach w powiecie żuromińskim co jeszcze przyniesie przyszły rok szkolny? Przekonamy się z czasem.

Komentarze  

0 #1 Majka 2022-08-25 16:10
Niestety mylone jest nadal pojęcie szkoła i placówka. Zwracam uwagę na stosowanie tych pojęć zamiennie co niestety nie jest poprawne. To samo dotyczy funkcji dyrektora szkoły i pełnienia obowiązków dyrektora. Są osoby które pełnią funkcję dyrektora i które pełnią obowiązki dyrektora. I tak: pan Artur Kraśniewski nie pełnił funkcji dyrektora tylko pełnił obowiązki to samo tyczy się pani Elżbiety Grzeskiewicz. Te osoby nigdy nie stanęły do konkursów ani nie miały powierzenia funkcji dyrektora tylko były osobami które pełniły obowiązki dyrektora a to znacząca różnica.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl