ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Pożar drewnianego domu w gm. Lutocin. Szybka reakcja mieszkańców pozwoliła ocalić budynek

fot. KP PSP Żuromin

Strażacy z powiatu żuromińskiego już po raz trzeci w tym tygodniu interweniowali w związku z pożarem domu jednorodzinnego. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, ogień wydostał się przewodem kominowym.

W sobotę (9 grudnia br.) około godz. 9 doszło do pożaru w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, drewnianym w m. Przeradz Mały. Jak informuje straż, zapaliła się cześć ściany drewnianej i belki, prawdopodobnie od rury wyprowadzającej spaliny z pieca, tzw. śmieciucha.

- Domownicy sami podjęli skuteczną próbę gaszenia i przygasili pożar. Strażacy natomiast dogasili pożar, sprawdzili palące się wcześniej miejsca za pomocą kamer termowizyjnych oraz monitorowali pomieszczenia w domu na obecność substancji niebezpiecznych w powietrzu. W budynku mieszkały 3 osoby, którym nic się nie stało. O zdarzeniu powiadomiono Urząd Gminy w Lutocinie - informuje Tomasz Welenc, oficer prasowy KP PSP w Żurominie. 

W związku z zaistniałą sytuacją strażacy musieli rozebrać fragmenty ścian oraz sufitu w pobliżu rozszczelnionej rury. Domownicy otrzymali zalecenie, aby nie używać pieca do czasu sprawdzenia całej instalacji przez osoby uprawnione. 

W akcji gaśniczej brało udział sześć zastępów straży: dwa zastępy PSP w Żurominie, OSP Przeradz Mały, OSP Lutocin, OSP Bieżuń oraz OSP Poniatowo. Na miejscu była także policja i pogotowie energetyczne. Strat jeszcze nie oszacowano. 

Strażacy apelują o zainstalowanie w domach czujników czadu i dymu. Wskazują, że w przypadku wszystkich trzech zdarzeń w tym tygodniu do rozwinięcia pożaru doszło za dnia. Gdyby jednak taka sytuacja miała miejsce w nocy mogłoby to się skończyć tragicznie. 

Komentarze obsługiwane przez CComment