ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Siemiątkowo znowu rezygnuje z funduszu sołeckiego

Rada Gminy Siemiątkowo zadecydowała, że w przyszłym roku funduszu sołeckiego nie będzie.

To niejedyna gmina, która nie wyodrębniła lub nie zamierza wyodrębnić środków finansowych na fundusz sołecki w 2023 roku. Taki projekt uchwały pojawił się także na sesji w Lubowidzu.

Zdaniem samorządowców problemów z funduszem sołeckim jest kilka. Najważniejszym jest rozproszenie zabezpieczonych w budżecie pieniędzy na małe inwestycje, na które i tak brakuje później środków i gminy nierzadko muszą do nich dokładać. Poza tym niektóre sołectwa nie mają też pomysłu na ich wykorzystanie, a skarbnicy uskarżają się na problemy z rozliczaniem. Choć nie wszyscy o tym głośno mówią, powodem rezygnacji bywa również topniejący budżet inwestycyjny samorządów, a na większe przedsięwzięcia potrzebny jest także większy wkład własny.

Z danych dostępnych na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że od momentu wprowadzenia takiej formy budżetu partycypacyjnego (2009 rok) liczba gmin, które wyodrębniały ze swoich budżetów fundusz sołecki, rosła do roku 2018. Na początku fundusz wyodrębniało 1178 gmin, a w "szczycie" zainteresowania - 1596. Tymczasem od 2018 roku zauważalny jest spadek liczby gmin, które wyodrębniają fundusz sołecki. W 2021 roku było ich o 101 mniej, niż w 2018.

Gmina Siemiątkowo nie wyodrębniła funduszu na 2022 rok. Zamiast tego samorząd ma zamiar za 200 tys. zł zakupić równiarkę, ciągnik lub piaskarkę. Radni, podczas sesji 15 marca br. (wtorek) postanowili ponownie o niewyodrębnieniu funduszu sołeckiego na 2023 rok (10 głosów za, 4 przeciw i 1 wstrzymujący się).

Argumentem za ponowną rezygnacją z dodatkowych środków dla sołectw było zbytnie rozproszenie pieniędzy, które, w opinii władz samorządu, lepiej wydać na utwardzenie dróg, a więc nieco większe inwestycje.

Problemem jest to, iż gminy w ten sposób tracą, gdyż w przypadku wyodrębnienia pieniędzy na fundusz część wykorzystanych środków (od 20 do 40 procent, w zależności od zamożności samorządu) jest zwracana z budżetu państwa. Im uboższa gmina, tym więcej otrzymuje zwrotu.

Podczas sesji Rady Miejskiej w Lubowidzu  (22 marca br.) tamtejsze gremium również zagłosowało za niewyodrębnianiem funduszu sołeckiego w 2023 roku (12 za, 2 przeciw, 1 wstrzymujący się).

 

Komentarze obsługiwane przez CComment