Strażacy i policjanci ponownie połączyli siły, aby edukować seniorów
Żuromińskie służby mundurowe zorganizowały szkolenie dla członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz rozpoznawania sytuacji, w których seniorzy mają do czynienia z oszustami.
Policjanci przedstawili emerytom nowe metody stosowane przez interenetowych oszustów, w tym metodą "na zdalny pulpit". Funkcjonariusze aktualnie kładą na ten aspekt edukacji szczególny nacisk, gdyż coraz częściej dochodzi do tego rodzaju kradzieży, a hakerzy są właściwie nieuchwytni. Seniorzy zwykle nie odzyskują skradzionych pieniędzy. Wraz z rozwojem możliwości technologicznych ofiarami przestępstw w sieci padają zresztą także osoby młode i w wieku średnim.
Wracając jednak do szkolenia, strażacy wraz z policjantami przypomnieli uczestnikom zasady udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej oraz jak powinni postąpić, kiedy ktoś w ich otoczeniu będzie potrzebować pomocy. Zwrócono uwagę na ważny dla każdego człowieka numer alarmowy - 112 i wytłumaczyli kiedy i w jakich przypadkach powinno się z niego korzystać.
- W przedstawionych scenkach zaprezentowano sytuację jak się zachować, gdy osoba oddycha ale jest nieprzytomna. Jak udrożnić drogi oddechowe oraz ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej, a także jakie kroki należy podjąć wobec osoby nieprzytomnej nieoddychającej. Przypomniano, jak należy postępować z niemowlakiem kiedy oddycha, a jest nieprzytomny oraz jak postępować w przypadku osób, które zakrztusiły się bądź zachłysnęły. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i aktywnością ze strony seniorów. Jak sami przyznali, taka wiedza jest potrzebna w każdym wieku - podsumowuje spotkanie Tomasz Łopiński, oficer prasowy KPP w Żurominie.
Nie jest to pierwsze, ani ostatnie tego typu szkolenie prowadzone we współpracy służb mundurowych. W roku ubiegłym w Zielonej przeprowadzono podobne zajęcia, dodatkowo z elementami samoobrony.
Komentarze obsługiwane przez CComment