ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

W Zielonej będzie bardziej... zielono! Rusza kolejny etap rewitalizacji parku

fot. Starostwo Powiatowe w Żurominie

Starostwo Powiatowe w Żurominie podpisało niedawno umowę na rewitalizację parku podworskiego w Zielonej, położonego tuż przy Zespole Szkół im. Batalionów Chłopskich. Projekt przedsięwzięcia zakłada nowe nasadzenia. 


Pierwszymi właścicielami założenia w Zielonej najprawdopodobniej byli Państwo Zielińscy którzy w XV wieku wybudowali dwór. W 1842 roku powstała najstarsza znana dziś mapa majątku w Zielonej. Mapa ukazuje rzut pałacu, otoczonego krajobrazowym parkiem. Stosunki gospodarcze w Zielonej w XIX wieku pozwalają się domyślać, iż pałac w Zielonej przebudowano w czasach gdy właścicielami Zielonej byli bracia Włodzimierz i Stanisław Kisielniccy. Wtedy nastąpił największy rozkwit majątku i parku.

W 1945 roku obiekt został przejęty przez państwo. Głównym użytkownikiem był PGR Zielona, w budynku pałacu mieściło się także kino, szkoła, mieszkania dla pracowników, a także przedszkole. Obecnie pałac  i część parku stało się własnością prywatną. Pozostała część parku jest własnością powiatu żuromińskiego w trwałym zarządzie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zielonej- czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Żurominie.

W 2021 roku starostwo rozpoczęło rewitalizację podzieloną na kilka inwestycji i etapów. Zaczęto od uporządkowania terenu wraz z wykonaniem ścieżek z nawierzchni naturalnej, zgodnie z planem układu ogrodu z 1877 roku. Tym razem inwestycja dotyczyć będzie odnowienia zieleni. Podzielono ją na dwa etapy, które, zgodnie z umową, zrealizuje firma Ogrodowe SPA Mateusz Wojtkowski z podwarszawskich Łomianek. Pierwszy etap prac zakłada nowe nasadzenia roślin w parku, zaś drugi "wyeksponowanie oryginalnego zabytkowego układu parku podworskiego poprzez uzupełnienie nasadzeń". Starostwu zależy na tym, aby park zachował swój pierwotny charakter, co nie jest łatwe, ponieważ drzewa z czasem obumierają, a układ ogrodu ulega zniekształceniu. 

Na ten cel samorząd przeznaczył w tym roku niemal 430 tys. zł. Prace w parku, zgodnie z umową, zakończyć się mają jesienią tego roku. 

Komentarze obsługiwane przez CComment