Dlaczego warto wybrać technikum?

Po zakończeniu szkoły podstawowej stajemy przed bardzo ważnym wyborem, którym jest wybór szkoły średniej. Jest to decyzja, która wpływ będzie miała na całe późniejsze życie, gdyż to właśnie szkoła średnia ukierunkuje nas w tym, w jaką stronę pójdziemy zawodowo. To od niej zależy, czy po fenomenalnie zdanej maturze wybierzesz się na wymarzone studia medyczne, czy może jednak otoczysz się podręcznikami zawodowymi w szkole branżowej i poświęcisz lata nauki, aby móc wykonywać swój wymarzony zawód już po zakończeniu edukacji w szkole średniej. Wiadomym jest, że wybierając, gdzie będziesz kontynuować swoją edukację, powinieneś przede wszystkim zdać się na swoje zainteresowania, tak, aby w życiu dorosłym być usatysfakcjonowanym z obranej przez Ciebie ścieżki. Są uczniowie, którzy po szkole podstawowej nie mają pojęcia, gdzie powinni iść dalej, w takim wypadku dobrze jest zdecydować się na pójście do technikum. Dlaczego jest to tak dobrym pomysłem? Czy technikum będzie dla ucznia najlepszym wyborem?

Po pierwsze – zawód

Szkoły techniczne cechują się tym, że można w nich obrać jeden konkretny kierunek, w którym kształci się przez następne lata, co przygotowuje do wykonywanego zawodu. Oczywiście jest to niebywałą zaletą i przyciąga naprawdę wielu zainteresowanych. W trakcie nauki uczeń podchodzi do egzaminów zawodowych, które, jeśli zostały zdane, uprawniają go do wykonywania wybranego zawodu. W Polsce pojawia się coraz więcej ciekawych kierunków, dla szerokiego grona uczniów. Jednymi z najchętniej wybieranych są aktualnie profile takie jak fototechnik, technik hotelarstwa, technik informatyk, technik mechanik, czy chociażby technik usług fryzjerskich i technik ekonomista. Nie odchodzą w zapomnienie jednakże kierunki typu technik logista czy technik usług kosmetycznych. Teraz mniej problematycznym jest znalezienie odpowiedniego technikum dla siebie, niżeli było to wcześniej, dodatkowo, z roku na rok realizowanych jest coraz więcej pomysłów, co zdecydowanie jest ogromnym udogodnieniem.

Po drugie – matura

Tak samo jak w przypadku liceum, technikum przygotuje Cię do tego, abyś mógł zdać maturę i udać się na studia, albo po to, aby kontynuować obraną już drogę, którą rozpocząłeś, wybierając profil swojej szkoły średniej, bądź aby wybrać coś zupełnie innego. Tym samym możesz mieć uprawnienia do wykonywania jednego zawodu i studiować drugi, zupełnie z nim nie powiązany. Minusem jest, że przedmioty, które będziesz rozszerzał na maturze, będą powiązane z Twoim zawodem, co daje mniejszą autonomię, jeżeli zależy Ci na tym, aby do egzaminu dojrzałości przygotować się na zajęciach. Istnieje jednak opcja, abyś przygotował się do przedmiotu, który Cię interesuje, a którego nie możesz rozszerzyć w szkole, na własną rękę. Nie jest to wyjście idealne, ale dla chcącego nic trudnego, odpowiednio się przygotowując, możesz świetnie sobie poradzić.

Czy technikum jest dla każdego?

Teoretycznie można powiedzieć, że tak, technikum jest dobrym wyborem dla każdego ucznia. Nie jest to jednak do końca prawda. Wybierając technikum, trzeba mierzyć się z pewnymi skutkami obrania tej drogi. Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest to pięć lat, a nie cztery, jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, żeby być w szkole dodatkowy rok, nie powinien rzucać się na głęboką wodę. Dodatkowo, podczas nauki w technikum szkoła narzuca większy natłok obowiązków, zazwyczaj ma to też wpływ na to, że musisz spędzać w szkole więcej godzin, a samej nauki jest więcej, niżeli w liceum czy szkole branżowej. Jest to jednak warte poświęceń, gdyż łączysz w sobie obie te szkoły, dzięki czemu poszerzają się Twoje perspektywy na przyszłość.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl