ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Dzięki klastrowi energii miasto liczy na niższe rachunki za prąd

Fot. RM
Fot. RM

Ciechanów wspiera zmiany na rynku energii odnawialnej. Dzisiaj, tj. w poniedziałek 23 września w ciechanowskim ratuszu podpisano umowę pomiędzy Energą S.A a członkami Ciechanowskiego Klastra Energii. Klaster to porozumienie działających lokalnie podmiotów zajmujących się wytwarzaniem, konsumpcją, magazynowaniem, sprzedażą i dystrybucją energii. Jego ideą jest samowystarczalność energetyczna, a także niższe rachunki za energię.

To pierwszy klaster w Polsce działający na nowych zasadach ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jego podstawowymi funkcjami mają być: zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i obniżenie wydatków za prąd.

Na początku marca br. klaster energii w Ciechanowie utworzyły Gmina Miejska Ciechanów i miejska Elektrociepłownia (d. PEC). Podpisanie umowy oznacza praktyczne działanie klastra.  

– Dzięki realizacji wartych prawie 80 mln zł inwestycji w system energetyczny odchodzimy od wykorzystania węgla w produkcji ciepła, mamy zapewnione: niezawodność dostaw i dywersyfikację źródeł energii. Do tego zaczęliśmy produkcję energii elektrycznej - powiedział podczas spotkania w ratuszu prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Zgodnie z ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii, klastry energii jako beneficjenci, mogą uzyskać rabaty na dystrybucję energii elektrycznej. W ramach Ciechanowskiego Klastra Energii spółka Energa-Operator posiada 478 punktów poboru. Są wśród nich nie tylko budynki administracji publicznej, ale także oświetlenie drogowe, kamery miejskie, hala targowa, przepompowania, a nawet miejska fontanna. Działalność klastra w Ciechanowie być może zwiększy atrakcyjność naszych terenów pod nowe inwestycje. 

Członkami klastra energii mogą być osoby fizyczne, przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa transportu publicznego i inne podmioty funkcjonujące na obszarze objętym klastrem energii.

Posiadanie liczników zdalnego odczytu jest jednym z wymogów nowej ustawy o OZE dotyczącej klastrów energii. Ponadto klaster musi mieć magazyny energii, działać na obszarze  nieprzekraczającym granic powiatu, a co najmniej 30 procent energii wytworzonej w ramach klastra musi pochodzić z odnawialnych źródeł. Wytworzona energia elektryczna ma  umożliwiać pokrycie w ciągu roku nie mniej niż 40 procent łącznego zapotrzebowania energię elektryczną członków klastra, a łączna moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii elektrycznej w klastrze nie może przekroczyć 150 MW. W przypadku klastra w Ciechanowie produkcja energii elektrycznej odbywa się przede wszystkim z źródeł fotowoltaicznych oraz źródeł wykorzystujących biomasę. Magazyn energii dysponuje mocą 5,12 kW. Poza Klastrem w Ciechanowie, spółka obsługuje już dwie spółdzielnie energetyczne: w Ustroniu Morskim i gminach powiatu elbląskiego.

Od września 2023 r. energię elektryczną w Ciechanowie produkuje Elektrociepłownia powstała z przekształcenia i poszerzenia działalności przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Obecnie to jeden z niewielu tego typu podmiotów w kraju, którego jedynym udziałowcem jest jednostka samorządu terytorialnego. Klaster jest otwarty dla wytwórców OZE, którzy mogą aplikować do członkostwa w organizacji

Komentarze obsługiwane przez CComment