ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Ile kosztuje indywidualny projekt domu w roku 2022?

Zaraz po kupnie działki inwestorzy planujący budowę domu powinni zabrać się za wybór projektu domu. Najpierw należy zapoznać się z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub gdy go brak z warunkami zabudowy,  aby projekt domu spełniał wszystkie wymagania. Większość inwestorów decyduje się na zakup projektu gotowego, głównie ze względu na niższą cenę. Obecnie rynek oferuje szeroki wybór projektów gotowych w różnych technologiach budowy. Zdarzają się sytuacje, gdy ze względu na nietypowy kształt lub ukształtowanie terenu na działce, albo wyjątkowe wymagania inwestora  wymagany jest projekt indywidualny. Jest on zdecydowanie droższy od gotowego projektu. Poniżej wyjaśniamy ile kosztuje indywidualny projekt w roku 2022?

Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Koszt indywidualnego projektu domu zależy od wielu czynników. Głównym jest oczywiście wielkość domu. Wiadomo, że koszt projektu domu o powierzchni 200 m2 będzie wyższy niż domu o powierzchni 100 m2. Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt indywidualnego projektu domu jest stopień skomplikowania budynku oraz dachu. Czasami nietypowych rozwiązań wymaga ukształtowanie ternu np. skarpa. Nie bez znaczenia jest wyposażenie domu czyli np. ogrzewanie podłogowe, wentylacja mechaniczna, instalacja inteligentnego domu. Czy klient życzy sobie wykonanie wizualizacji wnętrza domu oraz elewacji i ogrodu. Powyższe czynniki pozwalają określić ile kosztuje indywidualny projekt domu w roku 2022. Najczęściej można spotkać się z wyceną projektu indywidualnego na poziomie od 150 do nawet 250 zł/m2.

Wykonując adaptację projektu gotowego lub zlecając projekt indywidualny warto uwzględnić w nim wszystkie niezbędne do funkcjonowania domu obiekty. Mowa o studni głębinowej w przypadku braku wodociągu oraz szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków w przypadku braku kanalizacji sanitarnej. Analizując koszty eksploatacji, zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia, której roczny koszt użytkowania to wydatek kilkuset złotych. Natomiast posiadacze szamba muszą liczyć się z kosztami za jego opróżnianie wysokości 3-4 tys. złotych rocznie. Dlatego mimo wyższych kosztów inwestycyjnych, z perspektywy czasu zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest posiadanie własnej oczyszczalni. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, które urządzenie zostanie uwzględnione w projekcie, należy dowiedzieć się co przewidują zapisy miejscowego planu zagospodarowania terenu lub warunki zabudowy. Czasami jedynym dopuszczonym rozwiązaniem jest szambo, które w takich sytuacjach staje się niechcianą koniecznością. Uwzględnienie w projekcie budowlanym wybranego rozwiązania sprawia, że otrzymując pozwolenie na budowę domu np. z przydomową oczyszczalnią ścieków nie musimy później załatwiać formalności związanych z jej zgłoszeniem w starostwie powiatowym. Przydomową oczyszczalnią ścieków godną polecenia jest urządzenie NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Oczyszczalnia NV słynie ze swej bezzapachowej i bezawaryjnej pracy. Ponadto potwierdzeniem wysokiej jakości oczyszczalni NV jest dwudziestoletnia gwarancja producenta. Uwzględnienie w projekcie dodatkowych urządzeń wpływa na większy koszt projektu. Jednak uwzględniając zaoszczędzony czas na pewno warto załatwić to właśnie na etapie projektu.

Komentarze obsługiwane przez CComment