ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Jak przygotować samochód do zimy?

Tak jak zmiana pory roku na zimę powoduje, że zmieniamy ubrania, aby było nam cieplej, tak i nasz pojazd może potrzebować trochę "dopieszczenia", aby przygotować się na mroźną zimę, zwłaszcza jeśli chcemy, aby samochód był w jak najlepszym stanie, aby zapewnić bezpieczeństwo nam i naszym bliskim.

Przygotowanie samochodu do zimy jest także kluczowe, aby zaoszczędzić pieniądze. Pieniądze wydane dziś na odpowiednie płyny, opony zimowe, hamulce, wycieraczki i inne stosunkowo drobne inwestycje mogą w przyszłości pomóc zaoszczędzić setki złotych. A jeśli odpowiednie przygotowanie pojazdu zapobiegnie awarii czy nawet wypadkowi, to wszystkie zainwestowane pieniądze i wysiłek się opłacą. Dlatego, aby upewnić się, że Twój samochód jest w jak najlepszym stanie przed nadejściem złej pogody, oto najważniejsze wskazówki dotyczące sprawdzenia samochodu i przygotowania go do zimy.

Akumulator samochodowy

Sprawdzenie stanu naszego akumulatora to pierwsza rzecz, którą powinniśmy zrobić. Choć żywotność akumulatora wynosi około 5 lat, w miesiącach zimowych cierpi on podwójnie. Po pierwsze z powodu niższych temperatur, które zmniejszają jego wydajność, a po drugie z powodu zwiększonego użycia świateł, ogrzewania i wentylatorów, które dodatkowo obciążają baterię. Jeśli więc Twój samochód ma problemy z uruchomieniem, sprawdź akumulator i w razie potrzeby wymień go.

Niezamarzający płyn do chłodnicy
Płyn chłodzący jest niezbędnym produktem do konserwacji naszego pojazdu, gdy temperatury spadają poniżej zera, choć ważne jest, aby upewnić się, że wlewamy odpowiednią mieszankę. Płyn chłodzący silnik powinien być równą mieszaniną wody i środka przeciw zamarzaniu. Ludzie popełniają jednak błąd, uzupełniając zbiornik wodą przez cały rok, przez co środek zapobiegający zamarzaniu staje się zbyt rozcieńczony i zamarza podczas zimnej pogody. Może to doprowadzić do przegrzania silnika, czyli poważnego uszkodzenia zarówno pojazdu.

Opony zimowe
Ponieważ opony samochodowe są kluczowe zarówno dla kierowania, jak i hamowania, konieczne jest, aby były w dobrym stanie. Dlatego należy sprawdzać ciśnienie w oponach i głębokość bieżnika. I choć jest to coś, co powinniśmy sprawdzać od czasu do czasu, niezależnie od pogody, to szczególnie ważne jest przeprowadzanie takich kontroli, gdy nawierzchnia drogi jest mokra i/lub oblodzona.
Jeśli chodzi o głębokość bieżnika, eksperci ds. bezpieczeństwa zalecają, aby w zimie wynosił on minimum 3 mm w porównaniu z prawnym minimum 1,6 mm, ponieważ zapewnia lepszą przyczepność. Kolejnym zaleceniem ekspertów jest wymiana opon letnich na opony zimowe, ponieważ zapewniają one lepszą przyczepność na śniegu, błocie pośniegowym i lodzie, co poprawia bezpieczeństwo.

Światła
Sprawdź, czy wszystkie światła, kierunkowskazy i i reflektory są czyste. Regularna konserwacja świateł jest kluczowa dla bezpiecznej jazdy. Ale, podobnie jak w przypadku opon, jeszcze ważniejsze jest sprawdzenie ich w czasie złej pogody. Sprawdź, czy samochód nie ma uszkodzonych reflektorów lub przepalonych żarówek.

Szyba przednia i wycieraczki szyby przedniej
Inne rady ekspertów od bezpieczeństwa to dokładne oczyszczenie przedniej szyby wewnątrz i na zewnątrz oraz uzupełnienie płynu do spryskiwaczy płynem niezamarzającym. Konieczne jest również sprawdzenie stanu piór wycieraczek, aby zapewnić ich prawidłowe działanie. W tym celu należy przejechać po nich palcem, aby sprawdzić, czy nie ma na nich rys lub zadrapań.

Porady dotyczące jazdy zimą
Istnieje szereg wskazówek, których należy przestrzegać, aby jazda zimą była bezpieczniejsza:

  • Upewnij się, że masz wystarczającą ilość paliwa. Zimą Twój samochód zużywa więcej paliwa. Utrzymuj więc swój zbiornik paliwa na dobrym poziomie, abyś nie utknął na mrozie.
  • Zaplanuj swoją podróż z wyprzedzeniem. Sprawdź prognozy pogody i zastanów się, jaką trasę wybierasz.
  • Trzymaj się głównych dróg, ponieważ mają one lepszą widoczność i są lepiej utrzymane, więc jazda po nich powinna być bezpieczniejsza.
  • Przyspieszaj, hamuj i skręcaj płynnie. Jeśli zrobisz którąś z tych rzeczy zbyt szybko, możesz ryzykować utratę kontroli nad pojazdem.
  • Jeśli samochód wpadnie w poślizg, zdejmij całkowicie nogę z pedału gazu. Trzymaj obie ręce na kierownicy i jedź płynnie.

Komentarze obsługiwane przez CComment