Zniżki OC w małżeństwie – czy stan cywilny wpływa na cenę OC?

Przy zakupie ubezpieczenia OC AC zwracamy uwagę przede wszystkim na jego cenę. Jest to bowiem duży koszt, szczególnie dla kierowców, którzy nie wypracowali jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę. Zastanawiamy się więc, jak szybko uzyskać maksymalne zniżki OC. Czy stan cywilny wpływa na cenę OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC to duży wydatek, dlatego wielu kierowców szuka sposobów na obniżenie ceny zakupu polisy. Przyznając zniżki OC, towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różne kryteria, a najważniejszym jest bezszkodowa jazda w ostatnich latach. W najgorszej sytuacji są młodzi kierowcy, którzy nie wypracowali jeszcze własnych zniżek. Nic więc dziwnego, że zastanawiają się oni, czy można skorzystać ze zniżek wypracowanych przez współmałżonka. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Jak sprawdzić wysokość zniżek OC?

 Podczas wyliczania składki OC towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę bezszkodową jazdę kierowcy. Każdy ubezpieczyciel ma swoje zasady przyznawania zniżek, jednak zwykle jest to 5-10% za każdy rok bezszkodowej jazdy. Maksymalna zniżka wynosi 60%, choć w niektórych firmach jest to nawet 80%. Jeśli spowodujesz kolizję i z Twojej polisy zostanie wypłacone odszkodowanie, stracisz ok. 20% zniżek, choć w przypadku drobnych zdarzeń może to być tylko 5-10%. O wysokości zniżki OC dowiesz się podczas zakupu polisy, jednak są też inne sposoby. Jak sprawdzić wysokość zniżek OC?

  • Analiza ostatniej polisy OC – o wysokości zniżek najszybciej dowiemy się, analizując ostatnio wykupione ubezpieczenie OC. Na dokumencie znajdują się wszystkie niezbędne informacje. Jeśli jednak nie możesz ich znaleźć, skontaktuj się z ubezpieczycielem, a wszystkiego się dowiesz.

  • Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego – jest to dokument, który można uzyskać od ubezpieczyciela i jest to dowód zawarcia umowy. Nie ma w nim informacji o dokładnej wysokości zniżek, jednak są dane o czasie trwania ubezpieczenia i zdarzeniach drogowych. Posiadając te informacje, można samodzielnie obliczyć wysokość przysługujących zniżek.

  • Sprawdzenie historii ubezpieczenia pojazdu w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym – towarzystwa ubezpieczeniowe muszą rejestrować wszystkie umowy OC w UFG. W UFG znajduje się też wszystkie dane dotyczące kierowcy. Aby pobrać te dane, należy założyć konto na portalu, a następnie złożyć wniosek. Informacje zostaną przesłane na konto mailowe. Na podstawie uzyskanych danych można prześledzić historię swojego ubezpieczenia OC i wyliczyć zniżki.

  • Porównanie ofert OC – warto pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają własne zasady przyznawania zniżek. Oznacza to, że podczas kalkulacji składki możemy uzyskać inną wysokość zniżek w zależności od wybranej firmy. Warto więc porównać polisy, korzystając z internetowych porównywarek, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę. Znajdziesz je m.in. na stronie: https://ubezpieczamy-auto.pl/znizki-oc-jak-sa-liczone/.

 Czy stan cywilny wpływa na zniżki OC?

 Brak wypracowanych zniżek w ubezpieczeniu OC samochodu nie oznacza jeszcze konieczności zapłaty wysokiej kwoty za polisę. Jeśli współmałżonek od lat kupuje polisy OC, można skorzystać z jego zniżek i mniej zapłacić za ubezpieczenie. Nie musi on być współwłaścicielem auta, jednak pomiędzy małżonkami musi istnieć wspólnota majątkowa. Niektórzy ubezpieczyciele stawiają dodatkowe warunki, np. kierowca, który chce skorzystać ze zniżek, nie może mieć żadnych szkód ze swojej winy. Trzeba też pamiętać, że korzystając ze zniżek współmałżonka, bierzemy w pakiecie historię jego szkód. Jednak nawet w takim wypadku jest to sytuacja opłacalna dla osób, które nie mają jeszcze żadnych własnych zniżek OC.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl