Jan Piotr Norblin - wernisaż wystawy
Dziś wieczorem w Muzeum Szlachty Mazowieckiej odbył się wernisaż wystawy - "Jan Piotr Norblin - artysta dwóch narodów". Przygotowania do niego, w tym pozyskiwanie dzieł tego świetnego artysty okresu stanisławowskiego, trwały dwa lata.
Prace wypożyczono ze zbiorów znajdujących się aż w 8 polskich muzeach. Wystawa robi ogromne wrażenie. Składają się na nią nie tylko dzieła samego Jana Piotra Norblina, ale także trzech jego uczniów.
Obecni na wernisażu goście, m.in. ludzie kultury i sztuki, byli mile zaskoczeni tym, że wystawę tego formatu udało się zorganizować w Ciechanowie. Zarówno dyrektor muzeum Robert Kołakowski, jak i kustosz wystawy Dariusz Krawczyk, odbierali zasłużone gratulacje, dotyczące otwarcia wystawy.
Piotr Norblin - artysta dwóch narodów" to najnowsza wystawa czasowa przygotowana przez dział sztuki Muzeum Szlachty Mazowieckiej. W budynku ekspozycyjnym przy ul. Warszawskiej 61 zaprezentowano ponad 100 obiektów graficznych i rysunkowych Jana Piotra Norblina i jego uczniów: Aleksandra Orłowskiego, Michała Płońskiego i Jana Rustema. Jest to pierwsza prezentacja prac tego sławnego artysty w ciechanowskim muzeum.
Jan Piotr Norblin de la Gourdaine był jednym z czołowych artystów epoki stanisławowskiej. Swój warsztat kształcił w Paryżu pod okiem batalisty Francesco Casanovy oraz w Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. Urodził się we Francji do Polski przybył w 1774 r. na zaproszenie Adama i Izabeli Czartoryskich.
Dzieła Norblina zachwycają kolorytem, lekkością kreski i należą do najcenniejszych źródeł ikonograficznych epoki kryzysu, odrodzenia i upadku Rzeczypospolitej.
Komentarze obsługiwane przez CComment