Kabina prysznicowa ze szkła - jak i czym ją skutecznie oczyścić?
Kabina prysznicowa to newralgiczna przestrzeń w każdej łazience, która jest narażona na szczególne zabrudzenie. Jej stały kontakt z wodą sprzyja osadzaniu się kamienia, którego niestety trudno się pozbyć. Nowoczesne kabiny prysznicowe cieszą się dużą popularnością, jednak aby zachowały swój estetyczny wygląd przez długi czas, należy wiedzieć, w jaki sposób o nie dbać.
Pielęgnacja szyb powinna być przeprowadzana regularnie, co ważne nie należy do niej korzystać z produktów zawierających w składzie benzynę, aceton czy kwasy. Takie związki mogłyby doprowadzić do zarysowania szklanej powierzchni. Wnętrze kabiny poleca się czyścić specjalnym płynem dedykowanym do czyszczenia kabin prysznicowych, natomiast zewnętrzne szyby kabiny można przecierać klasycznym preparatem do mycia szyb. Warto pamiętać, jak ważna jest systematyczna praca. Tylko dzięki niej, kabiny prysznicowe zachowają na długo swoje walory wizualne.
Jak czyścić kabinę prysznicową ze szkła i jakich produktów do tego użyć?
1. Usunięcie wszystkich przedmiotów z kabiny prysznicowej i spryskanie jej specjalnym preparatem czyszczącym.
Co ważne, czyszczenie należy rozpocząć od góry, kierując się w dół kabiny. Na rynku dostępne są środki o właściwościach odkamieniających, grzybobójczych czy likwidujących pleśń. Po spryskaniu powierzchni należy odczekać ok. 5 minut, aby środek mógł zacząć działać.
2. Przetarcie płytek, fug oraz armatury
Fugę należy wyczyścić przy pomocy mieszanki sody i octu, nakładając jej niewielką ilość na szczoteczkę do mycia zębów. Płytki łazienkowe wymyje się skutecznie płynem dedykowanym do łazienki. Armaturę natomiast wystarczy przetrzeć gąbką z płynem i wypolerować miękką ściereczką.
3. Mycie szklanej kabiny prysznicowej
W celu pozbycia się silniejszych zabrudzeń warto sięgnąć po sodę i wodę, przygotowując z nich papkę. Na brudne szyby sprawdzi się również ocet, którego należy połączyć z wodą w stosunku 1:1. W ten sposób można uzyskać efekt czystych i błyszczących szyb. Zamiast octu można także użyć kwasku cytrynowego czy też zwykłego płynu do czyszczenia łazienek. Po dokładnym wymyciu szyb należy pozbyć się z nich nadmiaru wody.
4. Czyszczenie brodzika
Na sam koniec należy przystąpić do mycia brodzika, przy mniejszych zabrudzeniach wystarczy płyn do mycia łazienek, natomiast z silniejszymi lepiej poradzi sobie ocet. Trzeba pamiętać także o dokładnym wyczyszczeniu odpływu i udrożnieniu go.
5. Polerowanie do sucha
Ostatnią czynnością jest pozbycie się wilgoci, a więc wytarcie kabiny do sucha. W ten sposób przeciwdziała się rozwojowi grzybów oraz pleśni na wilgotnych powierzchniach. Do tej czynności sprawdzą się miękkie ściereczki z mikrofibry, które świetnie chłoną wodę oraz nadają się do polerowania.
Komentarze obsługiwane przez CComment