#Komórkomania w Krasiniaku – po raz pierwszy. Ty też możesz pomóc

Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie włączyło się do akcji Fundacji DKMS. Kampania informacyjno-promocyjna na temat walki z nowotworami krwi trwa od początku marca. Podczas finału akcji, Dnia Dawcy Szpiku, w czwartek, 30 marca (godz. 9-18) wolontariusze będą rejestrować potencjalnych dawców szpiku. #Komórkomania w Krasiniaku odbywa się po raz pierwszy. Nie tylko uczniowie mogą w niej wziąć udział i pomóc.

- Jestem nauczycielką biologii. Moim celem i zadaniem jest powiększenie świadomości społecznej dotyczącej zdrowia, profilaktyki, chorób i możliwości walki z nimi. Sama zgłosiłam się do Fundacji DKMS, znajduję się w bazie potencjalnych dawców szpiku, organizowałam akcję w innej szkole, teraz przyszedł czas na Krasiniak – mówi Katarzyna Żbikowska, koordynatorka akcji w I LO im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie.

„#KOMÓRKOMANIA – startujemy!

 #Krasiniak przyłącza się do akcji DKMS. Przedstawiamy Wam zespół wolontariuszy, który rozpoczyna kampanię informacyjno-promocyjną na temat walki z nowotworami krwi”, napisali na facebookowym profilu ciechanowskiego I LO organizatorzy akcji, dołączając zdjęcie części drużyny wraz z opiekunką. Łącznie do akcji zgłosiło się około 25 osób, w tym osoby niepełnoletnie. Każdy z uczestników ma inne zadania, 10 osób prowadziło zajęcia dla uczniów klas III i IV. Oprócz zajęć dla uczniów odbędzie się spotkanie wolontariuszy z nauczycielami.

- Chcieliśmy zapoznać społeczność szkolną z celem i programem akcji, by świadomie każda z osób pełnoletnich podjęła decyzję – tłumaczy koordynatorka.

komorkomania-w-krasiniaku-2

- Czy jesteś osobą, która lubi pomagać? A może pomoc masz po prostu w genach? – pytają organizatorzy. Wyjaśniają: – #Komórkomania to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tych, które nosi się w kieszeni – tych, które nosi się w swoim ciele.

Celem akcji jest szerzenie idei dawstwa szpiku oraz umożliwienie rejestracji jako potencjalny dawca osobom, które podejmą świadomą decyzję o takiej rejestracji. Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek między 18 a 55 rokiem życia, który nie posiada znacznej nadwagi. Sama rejestracja polega na pobraniu wymazu z błony śluzowej, z wewnętrznej strony policzka i trwa zaledwie kilka minut. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy potencjalnych dawców. Przeszczepienie komórek macierzystych szpiku dla chorych na nowotwory krwi może być jedyną szansą na życie.

- Finał naszych działań odbędzie się w czwartek, 30 marca. Zapraszamy wszystkie osoby pełnoletnie, szczególnie związane z naszą społecznością, do przystąpienia do programu. Czekamy w budynku szkoły od godziny 9 do 18 – zwraca się do osób powyżej 18. roku życia społeczność Krasiniaka. – Ty też możesz pomóc. Zarejestruj się, uratuj komuś życie.

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl