Matury na półmetku. Ściąganie się nie opłaca...
W poniedziałek, 8 maja tegoroczni maturzyści napisali trzeci obowiązkowy egzamin - tym razem ten, którego obawiali się najbardziej, czyli z matematyki. Absolwenci techników i liceów rozwiązywali różne zadania. W powiecie ciechanowskim chęć przystąpienia do matury wyraziło prawie 580 osób - 288 w technikach, 285 w liceach oraz kilkoro ze szkół ze szkół dla dorosłych. Najwięcej, bo aż 7 klas maturalnych jest w Zespole Szkół nr 2 w Ciechanowie.
Matura w 2023 r. ma dwie formuły - starą (oznaczoną kolorem pomarańczowym), przeznaczoną dla uczniów techników i szkół branżowych drugiego stopnia oraz nową (arkusz w kolorze fioletowym) pisaną przez absolwentów liceów.
Na rozwiązanie starej matury uczniowie mieli 170 minut. Za rozwiązanie wszystkich 36 zadań mogli uzyskać 46 punktów. Najwyżej punktowane zadania dotyczyło graniastosłupów. Zdający musieli obliczyć jego pole powierzchni. Pozostałem zadanie dotyczyły prawdopodobieństwa, trójkątów prostokątnych, nierówności czy obliczenia rat kredytu.
Licealiści na rozwiązanie swojego egzaminu mieli dziesięć minut więcej. W ich arkuszu najwyżej punktowane były zadania dotyczące ostrosłupa. Zadanie brzmiało następująco: "Dany jest ostrosłup prawidłowy czworokątny. Wysokość ściany bocznej tego ostrosłupa jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem 30° i ma długość równą 6". Licealiści musieli podać jego pole objętości i pole powierzchni.
Przyłapani na ściąganiu...
Niestety, nie obyło się też bez nieprzyjemnych momentów w trakcie tegorocznych matur. W ZS nr 2 w Ciechanowie, podczas pisemnego egzaminu z języka polskiego, członkowie komisji przyłapali uczniów na korzystaniu z telefonu komórkowego i smartwatcha. Według regulaminu jest to surowo zabronione, a przed przystąpieniem do egzaminu należy oddać wszystkie urządzenia elektroniczne. Dwóm maturzystom odebrano arkusze i wyproszono ich z sali. W zeszłym roku podobna sytuacja miała miejsce w "Krasiniaku". Wówczas, jedna z maturzystek (prawdopodobnie specjalnymi okularami) zrobiła zdjęcia arkusza egzaminacyjnego z WOS-u i zamieściła go w sieci. Nieopatrznie na fotografii znalazł się jej dowód osobisty. Egzamin przerwano i unieważniono. Pozostali uczniowie musieli napisać go ponownie.
8 maja rozpoczęły się również egzaminy na poziomie rozszerzonym z języków: kaszubskiego, łemkowskiego łacińskiego i kultury antycznej. W tym tygodniu maturzystów czeka szereg egzaminów:
9 maja 2023 (wtorek)
godz. 9 - język angielski na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym
godz. 14 - filozofia na poziomie rozszerzonym
10 maja 2023 (środa)
godz. 9 - wiedza o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym
godz. 14 - język niemiecki na poziomie rozszerzonym lub na poziomie dwujęzycznym
11 maja 2023 (czwartek)
godz. 9 - biologia na poziomie rozszerzonym
godz. 14 - język rosyjski na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym
12 maja 2023 r. (piątek)
godz. 9 - matematyka na poziomie rozszerzonym
godz. 14 - język francuski na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym
Komentarze obsługiwane przez CComment