ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Muzeum Mazowieckie w Płocku: Płocka secesja - nadawanie piękna

Fot. Tomasz Topczewski

Ekspozycja stała "Secesja - sztuka przełomu wieków", od 2005 roku mieści się na czterech piętrach kamienicy secesyjnej przy ul. Tumskiej 8, wybudowanej w 1910 roku przez rodzinę Górnickich jako nowoczesna kamienica czynszowa.


W odrestaurowanym budynku zaprezentowano zbiory artystyczne z przełomu XIX i XX w., systematycznie pozyskiwane do kolekcji muzealnej od lat 70. XX wieku, kiedy to sukces pierwszej w muzealnictwie polskim wystawy "Secesja w Polsce" zorganizowanej w 1967 roku w Muzeum Mazowieckim  Płocku, przyczynił się do wytyczenia nowego kierunku płockich zbiorów.

Główny nacisk w formułowaniu kolekcji położono na rzemiosło artystyczne, bowiem jednym z głównych postulatów artystycznych przedstawicieli secesji było nadanie piękna przedmiotom codziennego użytku i przywrócenie rzemiosłu rangi sztuki.  Dlatego to właśnie ta dziedzina najbardziej wybrzmiewa na ekspozycji stałej, której połowa przestrzeni wystawienniczej, bowiem blisko 10 sal,  została zaaranżowana w formie wnętrz mieszkalnych średniozamożnej rodziny mieszczańskiej. Każdy z prezentowanych pokoi stanowi niepowtarzalną adaptację konkretnego wnętrza. Prezentowana jadalnia, salon, buduar, pokój dziecięcy czy sypialnia ilustrują oryginalną wizualizację wnętrz w stylu art nouveau i jego europejskich odmian. Tam odnajdziemy obiekty z różnych kręgów kulturowych : wiedeńskiej secessionstil , niemieckiej jugenstil, belgijskiej i francuskiej art nouveau, włoskiej stile floreale czy polskiej secesji.

1-secesja-fot_-tomasz-topczewski-1-salon

Koncepcja wystawy wytycza dwie ścieżki jej narracji. Z jednej strony prezentacja walorów artystycznych omawianych wnętrz i eksponatów stanowiących ich wyposażenie prowadzi nas do formalnej charakterystyki stylu, gdzie wijące się rozedrgane wici roślinne spotykają się z powściągliwą geometryzacją form i kształtów. Z drugiej zaś strony dokonujemy próby przywołania obrazu życia codziennego ówczesnego mieszczaństwa w jego obyczajowości, kulturze i tradycji. We wnętrzach tych wybrzmiewa malarstwo artystów Młodej Polski reprezentowane przez martwe natury, pejzaże czy portrety. Jednak pełen obraz tendencji i problematyki poruszanej w twórczości polskich artystów tamtego czasu prezentujemy w galerii malarstwa i rzeźby Młodej Polski. Artyści młodopolscy dołączyli do nurtu europejskich przemian (studiując w Monachium czy Paryżu byli w centrum tych przeobrażeń). W ich twórczości jak w zwierciadle odnajdziemy wpływy impresjonizmu, symbolizmu oraz dekoracyjnej i dynamicznej linii secesji. Tendencje te sąsiadowały z fascynacją japonizmem, kultem natury i neoromantyzmem. Zabarwionym ucieczką do świata baśni i mitologii czy ludowych wierzeń. Wszystko to w duchu wszechogarniającego fin de siècle dekadentyzmu i poczucia osamotnienia obecne było w twórczości polskich malarzy, którzy w dobie utraty państwowości dążyli do sformułowania stylu narodowego czyniąc to na kanwie inspiracji rodzimym folklorem rodem z Tatr. Stąd obok galerii malarstwa i rzeźby młodopolskiej prezentujemy salę galicyjską, w której przedstawione obrazy i rzemiosło artystyczne w pełni ilustrują fascynację kulturą ludową.

Elementem dopełniającym kompletny obraz sztuki przełomu XIX i XX wieku i dokonań ówczesnych artystów i projektantów są galerie rzemiosła artystycznego, w których prezentujemy kolejno kolekcję szkła secesyjnego, ceramiki europejskiej oraz metaloplastyki i biżuterii tego czasu.

Małgorzata Szadkowska
kierownik Działu Sztuki
Muzeum Mazowieckiego w Płocku



Wystawa "Secesja"
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Ul. Tumska 8
Czynne - godz. 10.00 - 16.00, od 1 maja 10.00 - 17.00

 

2-dyrektor-leonard-sobieraj-2023-r

Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku:

- W ciągu ostatnich kilkunastu lat Muzeum Mazowieckie w Płocku, jednostka organizacyjna Samorządu Województwa Mazowieckiego, zmieniło się z placówki regionalnej w muzeum wyjątkowe w skali krajowej i europejskiej, w swoisty muzealny kombinat rozpisany na wiele wystawy stałych, działów i oddziałów.

Do flagowej wystawy "Secesja" [przeczytasz o niej obok - red.], dołożyliśmy kolejne ekspozycje:
- X wieków Płocka
Opowiadającą o dziejach miasta i regionu nowoczesną prezentację  "X wieków Płocka . Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy" muzeum otworzyło w 2010 roku w nowej części kamienicy secesyjnej przy ul. Tumskiej 8. Wystawa wiedzie szlakiem najważniejszych wydarzeń i zjawisk wielowiekowej historii najstarszego mazowieckiego miasta. Jest bardzo nowoczesna, wspaniale łączy zabytkowe obiekty z multimediami. Jej duma to jedna z największych w Polsce makieta dawnego Płocka.
- Muzeum Żydów Mazowieckich
Od 2013 roku filią MMP jest Muzeum Żydów Mazowieckich. Mieści się w dawnej synagodze (ul. Kwiatka 7), w budynku, który przed zupełną ruiną uratowało Stowarzyszenie Synagoga Płocka, które wymarzyło sobie takie muzeum w Płocku, zdobyło dofinansowanie, przeprowadziło remont i przekazało MMP prowadzenie tej niezwykłej placówki. Od 10 lat MŻM jest miejscem ciekawych wystaw, koncertów, spotkań i rozmów w duchu dialogu i tolerancji.
- Spichlerz
W 2015 r., dzięki reorganizacji zadań Spichlerza, zabytkowego magazynu na zboże przy ul. Kazimierza Wielkiego 11 b, który do tej pory spełniał funkcje magazynowe i wystaw czasowych, w tej ciekawej przestrzeni muzeum otworzyło dwie etnograficzne wystawy stałe: "Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata" oraz "Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji".
- Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Koncepcja rozwoju Działu Etnografii, oprócz stworzenia dwóch wymienionych wyżej wystaw, zakładała przeprowadzenie badań naukowych związanych z tematem osadnictwa olenderskiego w dolinie Wisły. W 2018 r. powstał Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim - skupiające olenderskie chałupy, zabudowania gospodarcze, dawny kościół, szkołę, cmentarz. Położony wśród pół i łąk skansen to ulubione miejsce letnich wypadów mieszkańców Płocka, Warszawy, Łodzi. Niebawem w jego skład wejdzie dawny kościół menonicki w pobliskim Wymyślu. MMP planuje stworzyć na basie skansenu olenderski szlak rowerowy i promować tego typu turystykę.

- Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie
Od 2019 r. oddziałem Muzeum Mazowieckiego w Płocku jest Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie. Kilka miesięcy temu Samorząd Województwa Mazowieckiego odkupił od Towarzystwa Naukowego Płockiego budynek, w którym mieści się ta regionalna placówka o niezwykle ciekawych zbiorach. MMP planuje rozbudowę tego miejsca i stworzenie na jego bazie plenerowego muzeum poświęconego życiu na Wiśle.

- Art dĂŠco
Rok 2021 był dla muzeum rokiem przełomowym. Skończyliśmy 200 lat i dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego i UE otworzyliśmy kluczową  dla naszego kierunku rozwoju wystawę stałą "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego - art dĂŠco". Na dwóch piętrach wyremontowanej kamienicy prezentujemy blisko dwa tysiące obiektów reprezentujących sztukę polską i światową - mebli, ceramiki, szkła, metalu, malarstwa i rzeźby. Nowoczesna aranżacja, atmosfera lat 20-tych ubiegłego wieku, wysoka klasa kolekcjonowanych przez 15 lat obiektów - wszystko to sprawiło, że nowa wystawa spotkała się wręcz z entuzjastycznym odbiorem specjalistów i zwiedzających.

- Galeria płocczan i Bolesław Biegas
W chwilę potem, w listopadzie 2021 roku, także przy ul. Kolegialnej 6, otworzyliśmy kolejną wystawę stałą - prezent dla płocczan. Jest to "Galeria płocczan XX wieku. Galeria Themersonów" poświęcona wybitnym mieszkańcom miasta. W kwietniu 2022 wystawę "Bolesław Biegas" poświęconą malarstwu i rzeźbi tego fascynującego artysty.

Podsumowując - od 2004 r. Muzeum Mazowieckie w Płocku dynamicznie rozwija się w trzech kierunkach. Są to regionalizm połączony z historią, sztuka oraz wielokulturowość Płocka i okolic. Nasze zbiory liczą blisko 100 000 obiektów artystycznych, historycznych, archeologicznych, etnograficznych  i numizmatycznych, posiadamy największe w Polsce kolekcje i wystawy stałe poświęcone secesji i art dĂŠco. MMP to ponad  7000 m2 powierzchni wystawienniczej, 3500 m2 powierzchni magazynowej, trzy oddziały oraz ponad 100 pracowników.
W roku 2022 odwiedziło nas blisko 110 tys. osób z całego świata.

Serdecznie zapraszam do Muzeum Mazowieckiego w Płocku wszystkich ciechanowian, mieszkańców miasta szczególnie mi bliskiego. Przez blisko 20 lat pracowałem na rzecz ciechanowskiej kultury i wspominam ten czas z dużym sentymentem. Będzie nam niezwykle miło gościć Państwa.

Komentarze obsługiwane przez CComment