Na jakie składniki aktywne zwrócić uwagę, kupując dezodorant dla mężczyzn
O ile duża część kobiet zwraca szczególną uwagę na składy kosmetyków, o tyle mężczyźni, z natury praktyczni i lubiący raczej szybkie zakupy, niekoniecznie poświęcają dłuższą chwilę na to, by przyjrzeć się etykiecie produktu. Niemniej czasem zdecydowanie warto to zrobić, szczególnie jeśli zależy nam na skuteczności i zadowoleniu ze stosowania. Dlatego też, nawet jeśli wybieramy jedynie "zwykły" dezodorant dla mężczyzn, warto rozważyć, który wariant rzeczywiście będzie dla nas odpowiedni
Dezodorant dla mężczyzn - kiedy go stosować?
Dezodorant dla mężczyzn to dość standardowy kosmetyk, który możemy spotkać na półce w większości łazienek. To doskonały sposób na utrzymanie zasad higieny i zachowanie świeżości. Co jednak szczególnie istotne, dezodorant nie jest tym samym co antyperspirant. Uświadomienie sobie tej różnicy to podstawowa kwestia, o jakiej musimy pamiętać, kiedy robimy zakupy.
Przede wszystkim dezodoranty dla mężczyzn i kobiet nie powstają po to, by blokować wydzielanie potu. Nie wpływają one w żaden sposób na gruczoły potowe i ich pracę. Zamiast tego ich właściwości opierają się na zamaskowaniu przykrego zapachu. Pot sam w sobie jest bezwonny, jednak w momencie jego zetknięcia się z bakteriami znajdującymi się na skórze wchodzi z nimi w reakcję, co z kolei powoduje nieprzyjemną woń. Zapach potu jest inny u każdego z nas, jednak czasem może być on wyjątkowo dokuczliwy, zwłaszcza na skutek wysokich temperatur lub nawet umiarkowanego wysiłku fizycznego.
Jeśli zatem nie borykamy się z nadmierną potliwością, a jedynie chcemy zapobiec wydzielaniu się brzydkiego zapachu, to dezodorant będzie najlepszym wyborem. Ma on łagodniejsze działanie niż antyperspirant, niestety też krótsze, co powinniśmy mieć na uwadze - zwykle dezodorant dla mężczyzn (choć podobnie jest z wersjami dla kobiet) utrzymuje się na skórze jedynie przez kilka godzin. Kluczem jest oczywiście jego poprawna aplikacja. Tego typu produkty zawsze stosujemy na czystą i suchą skórę, co gwarantuje, że składniki aktywne odpowiednio się wchłoną.
W przypadku, kiedy zmagamy się z nieestetycznymi plamami wilgoci pod pachami, dezodorant może okazać się za słaby. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie antyperspirant, a być może nawet bloker
Jakie składniki w dezodorantach dla mężczyzn są kluczowe?
Żeby dezodorant rzeczywiście był przyjemny w użytkowaniu, a przede wszystkim skuteczny, powinien posiadać określone substancje, które decydują o jego właściwościach. Oczywiście jeszcze do niedawna najpopularniejszym składnikiem aktywnym w kosmetykach tego rodzaju były sole glinu, czyli po prostu aluminium. Obecnie coraz częściej poszukuje się równie efektywnych alternatyw. Dlaczego? Sole glinu mogą wnikać w głąb skóry i docierać do wnętrza organizmu, a ich działanie może powodować alergie i podrażnienia. Dodatkowo aluminium jest jednym z podejrzanych wśród substancji, które przyczyniają się do chorób nowotworowych.
Jeśli zatem nie chcemy stosować dezodorantów dla mężczyzn z aluminium, ale wciąż chcemy móc liczyć na ochronę przed przykrym zapachem, można rozejrzeć się za produktami zawierającymi:
-
ałun - mieszanina dwóch soli, która również zawiera sole glinu, jednak w niewchłanianej formie. Ałun znakomicie hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemną woń potu, a do tego pozytywnie wpływa na skórę, ponieważ łagodzi stany zapalne i podrażnienia;
-
alumina - inaczej korund, czyli naturalny minerał. To chlorek sodu o znakomitym działaniu pod względem blokowania przykrego zapachu, a jednocześnie nie wysusza on skóry i jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia.
Warto też sprawdzić, czy wybrany przez nas dezodorant dla mężczyzn zawiera jakieś substancje pielęgnujące i łagodzące. Przykładowo popularnym dodatkiem jest wyciąg z aloesu, który wspaniale koi podrażnienia i jednocześnie nawilża skórę, sprawiając, że ta jest bardziej miękka. Dodatkowo - jako że dezodoranty wyróżniają się zwykle wyczuwalną kompozycją zapachową - koniecznie powinniśmy sprawdzić, czy kosmetyk odpowiada nam pod względem zapachu (np. czy nie koliduje ze stosowanymi na co dzień perfumami).
Komentarze obsługiwane przez CComment