ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Narodowe Czytanie 2023. W tej edycji -"Nad Niemnem"

Il. MBP w Ciechanowie

Lekturą 12. edycji Narodowego Czytania jest "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Fragmenty powieści rozbrzmiewają w sobotę, 9 września w bibliotekach, domach kultury, muzeach.  W ogólnopolską akcję włączają się i ciechanowskie placówki kultury.

Po raz kolejny włącza się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie.

– Serdecznie zapraszamy do udziału w tej pięknej akcji propagującej literaturę polską i czytelnictwo – mówi Alicja Wodzyńska, dyrektor MBP.

Wydarzenie odbędzie się 9 września 2023 r. o godz. 1️5 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie (Krzywa Hala, Plac Piłsudskiego 1).

Oprócz czytanych fragmentów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej posłuchamy koncertu w wykonaniu Michała Kaszubowskiego (piano) oraz Tomasza Kaszubowskiego (gitara). W programie także okolicznościowa wystawa i bookcrossing.

Godzinę później, o 16, rozpocznie się Narodowe Czytanie, zorganizowane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Zygmunta Krasińskiego i Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie. Czekają przed siedzibą PCKiSz. Można przynieść własny egzemplarz „Nad Niemnem” i uzyskać pamiątkową pieczątkę.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej, porównywana do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza ze względu na barwne opisy, odwołania historyczne i wyrazistych bohaterów. To także jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Komentarze obsługiwane przez CComment