ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Naturalne antyoksydanty w diecie i w formie suplementów

Antyoksydanty, przeciwutleniacze, czyli substancje niezbędne w neutralizowaniu wolnych rodników i zmniejszające stres oksydacyjny są ważnym składnikiem diety. Mogą być także dostarczane w ramach właściwie dobranej suplementacji. Jakich naturalnych antyoksydantów warto szukać, dlaczego ich suplementacja może być dobrym pomysłem? Poznaj ważne informacje o antyoksydantach.

Gdzie w diecie można znaleźć substancje niwelujące wolne rodniki?

Działanie antyoksydacyjne wykazują popularne związki chemiczne o różnorodnej strukturze. Są one ważne w organizmie człowieka również z innych powodów. Należą do nich:

- witamina A, beta-karoten, karotenoidy,

- witamina C,

- witamina E,

- uznawana za najsilniejszy antyoksydant astaksantyna,

- cynk,

- selen,

- likopen

Ĺšródłem tych substancji są przede wszystkim warzywa i owoce, produkty roślinne takie jak zboża, mąka z pełnego przemiału, a także oleje roślinne. Przeważnie przeciwutleniacze znajdują się w dużej ilości w świeżych produktach spożywczych, choć istnieją pewne wyjątki. Czerwone wino, gorzka czekolada czy wybrane suszone owoce oraz orzechy to także produkty zawierające cenne przeciwutleniacze.

Dlaczego zbilansowana dieta bogata w naturalne antyoksydanty nie zawsze wystarcza?

Nie w każdym przypadku z pozoru zdrowa dieta może dostarczyć odpowiedniej ilości antyoksydantów. Przede wszystkim, wiele z przeciwutleniaczy jest wrażliwych na obróbkę cieplną czy sposób przechowywania. Dodatkowo wybrane rodzaje diet, na przykład odchudzająca mogą okazać się zbyt ubogie w stosunku do zapotrzebowania, wystarczająco intensywnego neutralizowania wolnych rodników. Każdy organizm człowieka, w zależności od stanu zdrowia i innych czynników, na przykład palenie papierosów czy procesy starzenia może mieć inne zapotrzebowanie na antyoksydanty.

W takich sytuacjach antyoksydanty w formie suplementów diety będą doskonałym wyborem. Tabletki, kapsułki, wygodne w użyciu shoty czy inne formy suplementów to często najsilniejsze antyoksydanty, mające istotny wpływ na zdrowy tryb życia. Warto sięgać po produkty wysokiej jakości, sprawdzonych producentów takich jak OstroVit, oferujący szeroką gamę dobrze przebadanych suplementów diety.

Kiedy sięgać po suplementy diety redukujące stres oksydacyjny?

Antyoksydanty w diecie pomagają w walce z wolnymi rodnikami, chronią przed stresem oksydacyjnym. Po suplementy bogate w przeciwutleniacze warto sięgać w wielu sytuacjach. Można z ich pomocą próbować spowalniać procesy starzenia się organizmu człowieka, a także zmniejszać ryzyko powstawania chorób nowotworowych czy chorób układu krążenia oraz chorób neurodegeneracyjnych. Warto jednak pamiętać, że żaden suplement diety nie zastępuje porady lekarskiej oraz zdrowego stylu życia i odżywiania.

Komentarze obsługiwane przez CComment