Pamięci ofiarom obozu NKWD
„Rodziny Ofiar obozu NKWD w Ciechanowie, w tym Ksiądz Kapelan Andrzej i Siostry Katarzynki, dziękują Wszystkim Uczestnikom uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego Ofiarom, które miały miejsce 20 grudnia, tuż przed 80. rocznicą powstania obozu, i tą drogą życzą Czytelnikom Tygodnika błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu łask w zbliżającym się Roku Jubileuszowym”
Ofiary obozu NKWD, który znajdował się w Ciechanowie w rejonie obecnych ulic 17 Stycznia i Jesionowej, po wielu latach starań doczekały się upamiętnienia. 20 grudnia odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika, który jest zwieńczeniem wieloletniego wysiłku związków kombatanckich i rodzin ofiar obozu.
Obóz powstał z początkiem 1945 r. Przetrzymywani w nim mieszkańcy pochodzący z Mazowsza i obecnych województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, wśród nich żołnierze Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego. Liczba internowanych, a następnie wywiezionych w głąb Rosji do obozów pracy przymusowej, sięga kilkudziesięciu tysięcy.
W odsłonięciu obelisku uczestniczyli państwo Magdalena Karabin z Sochocina i Krzysztof Zmysłowski z Płońska, reprezentujący rodziny ofiar oraz przedstawiciele ciechanowskiego samorządu, związków kombatanckich, stowarzyszeń, Urzędów Marszałkowskich Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Mazowieckiego oraz dyrektor oddziału IPN w Warszawie Tomasz Łabuszewski.
– To upamiętnienie w Ciechanowie tak naprawdę jest upamiętnieniem dotyczącym pewnego zjawiska, które obejmowało całą Polskę – powiedział dyrektor Oddziału IPN w Warszawie Tomasz Łabuszewski. – …
Należy się cieszyć z tego, że w Ciechanowie upamiętniamy takie miejsce, ponieważ w większości tego typu miejsc, takich upamiętnień jeszcze nie ma.
– Sowiecki obóz przejściowy w Ciechanowie został zlikwidowany z końcem 1946 roku – mówił prezes Oddziału w Ciechanowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Zbigniew Majchrzak. – Ówczesne władze komunistyczne zatarły materialne ślady jego istnienia, ale miejscowi kombatanci zrzeszeni w O/Ciechanowskim ŚZŻAK, nie zapomnieli o tysiącach polskich patriotów uwięzionych, a potem wywiezionych na nieludzką ziemię…
Dziś możemy mieć satysfakcję, że nasze wysiłki dobiegły końca.
Pomnik został ufundowany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej oraz ze składek członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej obwód Ciechanów.
Komentarze obsługiwane przez CComment