Powstanie Warszawskie 1944: Jak czcimy pamięć bohaterów?
1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Przez 63 dni prowadzili oni heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi.
W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki ocalałej zabudowy.
Dźwięki syren, zatrzymanie ruchu na ulicach, msze, apele pamięci, wystawy i koncerty - tak w całej Polsce obchodzi się dzisiaj rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
O obchodach rocznicowych, wpisujących się zazwyczaj w czasy II Wojny Światowej, pamiętają piłkarscy kibice. Nie inaczej jest w Ciechanowie, gdzie każdego roku, 1 sierpnia, spotykają się liczna grupa, głównie młodych ludzi, związanych z ruchem kibicowskim. Są z Ciechanowa, ale łączy ich przede wszystkim sympatia do klubu Legii Warszawa, której najzagorzalsi kibice słyną z "historycznych" opraw podczas meczów swojej drużyny.
We wtorek, 1 sierpnia pod pomnikiem na ulicy Powstańców Warszawskich w Ciechanowie kibice przyjdą w liczbie kilkudziesięciu osób, aby oddać hołd ofiarom tamtych wydarzeń.
Punktualnie o godz. 17 odpalą race, zawyją syreny, mieszkańcy złożą pod pomnikiem kwiaty. Wraz z barwną oprawą nieść będzie się hasło "Cześć i chwała bohaterom".
Wieńce złożą przedstawiciele kombatantów, władz samorządowych, harcerze, służby mundurowe, rekonstruktorzy oraz delegacje szkół.
Komentarze obsługiwane przez CComment