Pożegnanie Marianny
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarła Marianna Olkowska. Z zawodu księgowa, z pasji poetka, malarka, autorka książek dla dzieci i powieści „Podrożał grzech”. Tej ostatniej nie zdążyła wydać. Miała 78 lat. Zmarła w Dzień Matki. Zawiera to w sobie pewną symbolikę, ponieważ wielu z nas mówiło o niej, że „matkuje” poetom, malarzom, artystom.
Przed laty zamieszkała w Ciechanowie. Spowodował to jeden pobyt u przyjaciółki, wtedy zakochała się w tym mieście. Od pierwszych chwil zaangażowała się w życie środowisk twórczych.
O sobie mówiła: „dostałam paszport włóczęgi. Odkąd pamiętam lubiłam wyjeżdżać, ceniłam kontakt z ludźmi, z przyrodą. Wszędzie czułam się dobrze, chciałam dużo wiedzieć i widzieć - sztukę, zabytki, historię, ludzi. Od najmłodszych lat zajmowało mnie malowanie, pisanie, ale także kontakty z ludźmi i podróże. Była to dla mnie pewnego rodzaju odskocznia od rzeczywistości”.
Swoje wiersze publikowała w prasie, w ciechanowskich almanachach literackich, albumach poetyckich wydawanych przez Stowarzyszenie Pracy Twórczej, a także „Ciechanowskich Zeszytach Literackich” wydawanych przez Związek Literatów na Mazowszu. Wydała dwa autorskie tomiki poezji: „Próżno się bronić” (1996) i „Spłoszone ptaki powracają” (2006). Inspirowana radością ze swoich wnuków pisała poetyckie bajki dla dzieci. Są to: „Wiosenne Porządki” (2015), „W Poziomkowie” (2015), „Noc Kupały” (2016), „Spacer Po Niebie” (2017), „Zaczarowani przyjaciele”.
- Bajki dla dzieci, a właściwie pomysły na bajki - mówiła Marianna Olkowska - powstawały „do szuflady”, wtedy kiedy moje wnuczęta były małe. Ciągle prosiły mnie, babciu opowiedz mi bajkę… Zatem wymyślałam i opowiadałam, a potem, kiedy usnęły siadałam i zapisywałam te historie na karteczkach. Po latach, kiedy wnuki dorosły, wyciągnęłam te karteczki i rozwijałam zapisaną tematykę. Bohaterzy tych bajek noszą imiona moich wnucząt.
Marianna Olkowska napisała także swoją pierwszą powieść. Jej tytuł to „Podrożał grzech”. Postacie w tej książki, to wielu jej znajomych i przyjaciół. Nie zdążyła jej wydać. Była laureatką wielu konkursów poetyckich, m.in. „O Laur Opina” czy „O Laur Sarbiewskiego”. Była członkiem Stowarzyszenia Pracy Twórczej, później członkiem Związku Literatów na Mazowszu i członkiem honorowym Mazowieckiego Związku Artystów Sztuk Pięknych. Była także współzałożycielką Oddziału Ciechanowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich. Uczestniczyła w licznych spotkaniach literackich i plenerach malarskich. Swoje prace zaprezentowała na wystawach zbiorowych i autorskich.
- Pejzaże i abstrakcja - mówiła - to głównie tematy moich obrazów. Zdarzają się jednak również kwiaty i martwa natura, najczęściej są to obrazy olejne. Wiele z nich powstało na plenerach malarskich. Te plenery były dobrą szkołą, gdyż w czasie ich trwania doskonaliliśmy swój warsztat podpatrując kolegów malarzy.
W 2015 roku odznaczona została Medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Komentarze obsługiwane przez CComment