ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Salvador Dali w Ciechanowie

Prawdziwy kulturalny crème de la crème oferuje nam COEK Studio. W najbliższy piątek w siedzibie domu kultury otwarta zostanie wystawa dzieł słynnego surrealisty Salvadora Dali.

Zobaczymy na niej odbitki drzeworytów, które artysta stworzył na zlecenie rządu hiszpańskiego w 1950 roku. Wystawa jest tym bardziej interesująca gdyż jej powstaniu towarzyszył kulturalno–polityczny skandal. 

Wystawa składa się z ze stu kolorowych odbitek ilustrujących „Boską Komedię” Dantego Alighieri. Salwador Dali przyjął zlecenie od rządu hiszpańskiego z okazji 700-lecia urodzin Dantego. Decyzja hiszpańskiego rządu wywołała prawdziwy skandal międzynarodowy, gdyż ten znany surrealista nie krył krytycznej postawy wobec religii. Protestowali Włosi gdyż uważali, że ten hiszpański surrealista był pozbawiony wszelkich wartości moralnych. Niektórzy uważali nawet, że to zbrodnia przeciw państwu. Eskalacja sporu ostatecznie zakończyła się anulowaniem kontraktu. Jednak ten silny i charyzmatyczny artysta postawił na swoim i zrealizował dzieło w porozumieniu z prywatnym francuskim wydawcą Josephem Forêta. Dalí wykonał ponad 100 akwarel (każda z nich ilustrująca jedną pieśń), które posłużyły jako podstawa do wspólnej pracy z wydawcą nad serią drzeworytów przeznaczonych do publikacji. Te dzieła, eksplorujące mity i elementy narracji Dantego, są przez wielu krytyków sztuki uważane za jedne z najbardziej kreatywnych prac Dalego. Interpretacja „Boskiej Komedii” przez Dalego pozostaje znaczącym i intrygującym rozdziałem w historii sztuki. 

Wernisaż wystawy odbędzie w piątek 12 kwietnia o godzinie 18.00 w Ciechanowskim Ośrodku Edukacji Kulturalnej STUDIO. 

Komentarze obsługiwane przez CComment