ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Ślub cywilny, konkordatowy, a może humanistyczny Najważniejsze różnice

W dzisiejszych czasach przyszli nowożeńcy muszą podjąć szereg istotnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór rodzaju ślubu. Możemy zdecydować się zarówno na najpopularniejszy w Polsce ślub konkordatowy, jak i wybrać sam ślub cywilny. Coraz więcej par młodych rozważa także możliwość zorganizowania ceremonii zaślubin w ramach ślubu humanistycznego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto dowiedzieć się, czym różnią się poszczególne rodzaje ślubu.

Ślub cywilny i konkordatowy w Polsce - czym się różnią?

Istnieją trzy podstawowe rodzaje ślubów, które możemy zawrzeć w Polsce. Pierwszym z nich jest ślub cywilny, na który najczęściej decydują się pracy dążące do jak najszybszej legalizacji swojego związku. Ślub cywilny możemy zaplanować ze stosunkowo niedużym wyprzedzeniem - wystarczy zgłosić się do USC na miesiąc i jeden dzień przed planowanym dniem zaślubin. Ślub cywilny jest uznawany za legalny w świetle prawa państwowego, nie jest natomiast "ważny" w świetle prawa kanonicznego - aby połączyć skutki prawne z kwestiami wiary, para w przyszłości musi zdecydować się na ślub kościelny.

Alternatywą dla osobnego ślubu cywilnego i kościelnego jest natomiast ślub konkordatowy. Jest to świetne rozwiązanie dla par, które chcą połączyć ślub kościelny z cywilnym w jednej ceremonii. Ślub konkordatowy odbywa się wyłącznie w kościele, a kapłan przesyła dokumentację do właściwego USC, co zapewnia parze legalność związku także w świetle prawa polskiego. Jako że ślub konkordatowy niewiele rożni się od ślubu kościelnego, należy zaplanować go ze sporym wyprzedzeniem - najczęściej na ok. 12 miesięcy przed planowaną datą. Para musi uwzględnić w swoich planach także nauki przedmałżeńskie, wizytę w poradni rodzinnej i wiele innych kościelnych formalności.

Ślub humanistyczny nad Wisłą - dla kogo jest przeznaczony?

Trzecim, coraz popularniejszym w Polsce rodzajem ślubu jest natomiast ślub humanistyczny. Pod pojęciem tym kryje się rodzaj ceremonii prywatnej, która nie niesie za sobą ani skutków prawnych, ani religijnych. Na ślub humanistyczny najczęściej decydują się pary niewierzące, które z oczywistych powodów nie chcą zawierać związku małżeńskiego w kościele, lecz jednocześnie nie chcą rezygnować z wyjątkowej otoczki tego wydarzenia.

Oprócz osób niewierzących, na jego zawarcie chętnie decydują się także pary homoseksualne oraz wyznawcy różnych religii, którzy z różnych przyczyn nie chcą zawierać związku małżeńskiego w żadnym konkretnym obrządku. Ślub humanistyczny jest uroczystą ceremonią, o której prawidłowy przebieg dba celebrans. Może zostać zorganizowany w dowolnym miejscu (np. w plenerze lub w domu jednego z małżonków).

Bez względu na to, na który z dostępnych w Polsce rodzajów ślubu się zdecydujemy, warto pamiętać, że każdy z nich wymaga planowania. Dotyczy to w szczególności ślubu konkordatowego i humanistycznego, po których zazwyczaj odbywa się huczne wesele dla przyjaciół i całej rodziny. W dotrzymaniu wszystkich terminów oraz szybkiej i sprawnej rezerwacji poszczególnych usług ślubno-weselnych pomoże planer ślubny - aplikacja mobilna stworzona dla wszystkich par planujących zawarcie związku małżeńskiego, bez względu na wybraną formę.

Komentarze obsługiwane przez CComment