ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Sukces Koła "Naukowcy znad Łydyni". Czwórka Naukową Szkołą Ignacego

Fot. Archiwum Beaty Stypik i SP nr 4 w Ciechanowie

Szkoła Podstawowa nr 4 im. 21 Warszawskiego Pułku Piechoty "Dzieci Warszawy" w Ciechanowie wzięła udział w VII edycji programu edukacyjnego "Być jak Ignacy" i uzyskała tytuł - jako jedyna z regionie - Naukowej Szkoły Ignacego. Stało się tak za sprawą zrzeszającego ósmoklasistów koła "Naukowcy znad Łydyni", prowadzonego przez: Annę Chrostowską, Beatę Stypik i Kamilę Wojciechowską. Koło zdobyło tytuł laureata w konkursie "Być jak Ignacy".

Ignaciaki, jak mówiły o członkach koła opiekunki, utrwalali i poszerzali wiedzę m.in. z fizyki, chemii, biologii oraz kształcili umiejętności. Łącząc naukę z historią, poznali postacie polskich naukowców, których odkrycia przyczyniły się do rozwoju światowej nauki i techniki, przeprowadzali eksperymenty i doświadczenia, a inspiracją dla nich stał się Ignacy Łukasiewicz, wynalazca, farmaceuta i przedsiębiorca.

"Być jak Ignacy" to program edukacyjny dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, a który został objęty patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. VII edycja wystartowała pod hasłem "Zostań ambasadorem nauki".

Nie tylko program, ale i konkurs

Ósmoklasiści podjęli dodatkowe działania ambasadora nauki i promowali wiedzę i umiejętności wśród swoich rówieśników oraz w mediach społecznościowych (więcej o działalności koła pisaliśmy w nr 11 "TC" z 14 marca br.). Zdecydowali się również przystąpić do konkursu towarzyszącego programowi "Być jak Ignacy" i przygotowali film poświęcony komunikacji międzyludzkiej i emocjom.  

- Zbudowaliśmy ściankę emocji na korytarzu szkolnym. Młodzież może tam wyrażać swoje emocje i zrobić sobie zdjęcie - wyjaśniła Anna Chrostowska, nauczycielka biologii i inicjatorka projektu, która opiekowała się kołem wraz z Beatą Stypik, nauczycielką fizyki i matematyki oraz Kamilą Wojciechowską, nauczycielką chemii.

- Najpierw zbieraliśmy pomysły, potem przez kilka miesięcy zajmowaliśmy się pracą konkursową - dodała Beata Stypik. Przyznała: - Nie spodziewaliśmy się, ale mieliśmy nadzieję, że nasze wysiłki zostaną zauważone i docenione. Gdy czekaliśmy na wyniki, towarzyszyła nam niepewność. A teraz? Młodzież bardzo zadowolona, my też.

ignaciaki-2_-w-pracowni

W gronie laureatów

- Zostaliśmy ambasadorami nauki. To prestiżowe wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie. Znaleźliśmy się w nielicznym gronie laureatów i jesteśmy z tego dumni - powiedziała Barbara Kamińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. 21 Warszawskiego Pułku Piechoty "Dzieci Warszawy" w Ciechanowie. Razem z wicedyrektor Ewą Barcz i Joanną Cywińską pogratulowała uczniom i ich opiekunkom.

Tytuły Naukowej Szkoły Ignacego uzyskało tylko trzydzieści szkół z całego kraju, po dziesięć w każdej kategorii (klasy 1-3, 4-6, 7-8). Nasz region w tym gremium reprezentuje tylko ciechanowska Czwórka z kołem "Naukowcy znad Łydyni", w kategorii klas 7-8 zajęła IV miejsce.

Opiekunki koła są przekonane, że jeszcze wiele dobrego o "Naukowcach znad Łydyni" usłyszymy. Część z nich ubiega się o przyjęcie do I LO im. Z. Krasińskiego, część do LO nr 2 im. A. Mickiewicza w Ciechanowie. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Cały artykuł w TC nr 27 z 04.07. 

Komentarze obsługiwane przez CComment