ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Tak będzie wyglądał nowy oddział SOR-u w Ciechanowie. Jego koszt to 15 mln zł

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Ciechanowie przejdzie rozbudowę. Powstaną: hol karetek, sala resuscytacyjno-zabiegowa, sala wstępnej intensywnej terapii, sala obserwacyjna, gabinety lekarskie i izolatki. Dyrekcja szpitala na spotkaniu w środę 10 lipca zaprezentowała koncepcję przebudowy SOR-u.

Obecna powierzchnia oddziału szpitalnego to 862,5 m kwadratowych. Po rozbudowie zwiększy się do 2186 m kwadratowych. Koszt 15 mln zł przeznaczonych na rozbudowę w znacznej części pokryją samorząd województwa mazowieckiego i, co jest swojego rodzaju nowością - ministerstwo zdrowia.

Szpital w Ciechanowie jest największą placówką medyczną północnego Mazowsza i dysponuje największym SOR-em w tej części województwa. Liczba pacjentów korzystających z tego oddziału z roku na rok wzrasta.

– W 2023 r. w SOR było hospitalizowanych prawie 13 tys. pacjentów, a około 26 tys. było kwalifikowanych do hospitalizacji w izbie przyjęć Z tego względu inwestycja w rozbudowę i modernizację SOR-u jest uzasadniona i niezbędna - mówił podczas spotkania w sali konferencyjnej placówki Andrzej Kamasa, dyrektor SSW w Ciechanowie.

Większy i bardziej funkcjonalny   

Koncepcję modernizacji i rozbudowy SOR-u przygotował prof. dr inż. arch. Michał Grzymała-Kazłowski z Pracowni Architektonicznej ARCHIMED. Według projektu Nowy trakt budynku pomieści hol karetek, trakt tzw. „ostry” składający się z dwustanowiskowej sali resuscytacyjno-zabiegowej, sali wstępnej intensywnej terapii (2 stanowiska) oraz sali obserwacyjnej. Znajdą się tu również dwie izolatki i zespół pomieszczeń personelu. Na połączeniu istniejącego budynku z nowo projektowanym będzie nowy hol wejściowy dla pacjentów SOR.

Hol wejściowy wraz z rejestracją i poczekalnią w całości zostaną wyizolowane od traktu „ostrego” i od ruchu pacjentów na łóżkach pomiędzy salami obserwacji a diagnostyką szpitala. Dzieci będą miały osobną poczekalnię i gabinety konsultacyjno-zabiegowe. Przy poczekalni dla dzieci znajdzie się pokój opieki oraz osobny sanitariat. Prace związane z rozbudową potrwają dwa lata. 

Komentarze obsługiwane przez CComment