ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Uroczystości 100-lecia powstania Lasów Państwowych. Przy Nadleśnictwie w Ciechanowie upamiętniono ważną postać

Nadleśniczy Nadleśnictwa Ciechanów Tomasz Dróżdż
Nadleśniczy Nadleśnictwa Ciechanów Tomasz Dróżdż

W środę, 23 października, w Ciechanowie uroczyście obchodzono 100-lecie powstania w Polsce Lasów Państwowych. Przy tej okazji, w siedzibie Nadleśnictwa przy ulicy Płockiej odsłonięto kamień oraz tablicę pamiątkową poświęconą Tadeuszowi Sobolewskiemu, pierwszemu nadleśniczemu i organizatorowi struktur leśnych w Ciechanowie, działaczowi niepodległościowemu i społecznemu.  

Obchody 100-lecia Lasów Państwowych rozpoczęły się mszą w intencji leśników w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie. Odprawił ją proboszcz Jan Jóźwiak, który cytując w kazaniu fragmenty "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza opowiadał o swojej miłości i fascynacji lasami, zdradził, że w młodości marzył o tym, żeby zostać ...leśnikiem. Z kościoła, przy dźwiękach płynących z waltorni, przemaszerowano pod siedzibę Nadleśnictwa Ciechanów, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej. Wstęgę przecięli wspólnie posłowie ziemi ciechanowskiej - Anna Cicholska i Adam Krzemiński, senator Krzysztof Bieńkowski, starosta  Andrzej Kaluszkiewicz, emerytowani nadleśniczy Nadleśnictwa Ciechanów oraz urzędujący Tomasz Dróżdż.

Następnie, nieopodal, w sali konferencyjnej Hotelu Atena, odbyła się konferencja poświęcona historii Lasów Państwowych i  Nadleśnictwa w Ciechanowie. Prezentację multimedialną pokazującą "wczoraj i dziś" naszych, ciechanowskich lasów, gospodarkę leśną, a także inne działania pracowników leśnych (ochrona przyrody, oświata, upamiętnianie miejsc historycznych) przedstawił nadleśniczy Tomasz Dróźdż.

Maciej Adamkiewicz z TMZC wystąpił z ciekawą prelekcją przedstawiającą sylwetkę pierwszego nadleśniczego w Ciechanowie, który był w czasie wojny żołnierzem AK, a również znanym i cenionym działaczem regionalnym w latach powojennych, współtworzył m.in. Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, publikował  artykuły w ówczesnej prasie lokalnej.

*Tadeusz Sobolewski urodził się w 1903 r. Maturę zdał w 1922 r. i wstąpił na wydział leśnictwa SGGW. Tytuł inżyniera leśnika otrzymał w 1928 r. Pracę zawodową rozpoczął w lasach hrabiego Kurnatowskiego w Łochowie. Ślub z Anną Brudnicką wziął najprawdopodobniej przed wojną. W czasie okupacji Organizował i został - do 1942 r. - pierwszym komendantem ciechanowskiego ZWZ-AK. Występował pod pseudonimem "Cis". Szczęśliwie przeżył wojnę, zaczął organizować nadleśnictwo. Zainteresowało się nim UB. Został osadzony w areszcie  gdzie brutalnie przesłuchiwano i  konfrontowano go z kolegami z podziemia. Wyszedł dzięki wstawiennictwu ówczesnego wojewody warszawskiego rodem z Pęchcina - Michała Gwiazdowicza. Wrócił do pracy w ciechanowskim nadleśnictwie, obejmującym wówczas powiat ciechanowski i część lasów z mławskiego i sierpeckiego. Funkcję w LP pełnił do 1962 roku. Zmarł 9 października 1967 r. Spoczął na cmentarzu komunalnym.     

Komentarze obsługiwane przez CComment