Terapia jest dla wszystkich. Wystawa prac podopiecznych DPS w Ciechanowie [zdjęcia]
Wystawa "Pasją malowane" jest efektem pracy i zaangażowania uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej działającego przy Domu Pomocy Społecznej w Ciechanowie. Rękodzieła, obrazy, fotografie, ale również i wiersze podopiecznych DPS przy ul. Kruczej można obejrzeć w galerii "Na pięterku" w PCKiSz w Ciechanowie.
Wystawę stworzono z myślą o Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego, które obchodzone jest 10 października. To właśnie w tym dniu do PCKiSz tłumnie przybyli goście, rodziny, przyjaciele i sympatycy warsztatów. Oczywiście, głównymi bohaterowie byli sami autorzy prac, podopieczni ciechanowskiego DPS-u. To nie przypadek, że w tym samym dniu przypada również Dzień Drzewa, a sylwoterapia jest jedną z metod terapeutycznych, według której przebywanie w obecności drzew pobudza organizm do samoleczenia.
- Wystawa to efekt prac z arteterapii. Nasi podopieczni, 30 dorosłych osób, pracowali w różnych technikach; mamy tutaj do czynienia m.in. z: gobelinem, haftem, pracami w drewnie, malowaniem, ceramiką, fotografią czy poezją - wymienia Kamila Ryms, kierownik DPS przy ulicy Kruczej w Ciechanowie.
Dom Pomocy Społecznej oferuje swoim podopiecznym pracę w 5 pracowniach terapeutycznych – technicznej, rękodzieła, ogrodniczo-florystycznej, artystyczno-dziennikarskiej oraz technik różnych.
To właśnie podczas tych zajęć osoby uczęszczające na warsztaty tworzyły swoje prace. Czasami trwały one tygodniami, czasem miesiącami. - W przypadku osób z niepełnosprawnościami tempo pracy jest różne. Niektóre prace, jak zresztą widać na wystawie, są bardzo drobiazgowe i one wymagały dużo większego poświęcenia. Nie rzadko bywa i tak, że osoba wykonujące daną pracę zaczyna robić kilka rzeczy równocześnie, a później do nich wraca – opowiada pani Kamila.
Podczas otwarcia wystawy po niektórych artystach widać było najpierw lekką tremę, a następnie wzruszenie. - Oni naprawdę wszystko przeżywają mocniej, ta wrażliwość emocjonalna jest naprawdę wysoka, ale jak chyba każdy z nas, lubią być doceniani, cieszą się, gdy ktoś ich odwiedza, mówi o nich. Dlatego te łzy szczęścia poleciały dzisiaj nie tylko im, ale również i nam, pracownikom Domu – dodaje Kamila Ryms.
Warsztat Terapii Zajęciowej działa przy DPS od ponad trzech lat. To druga wystawa prac uczestników i z pewnością nie ostatnia. Dyrektor PCKiSz Anna Smolińska podkreśliła podczas wystawy, że drzwi jej instytucji są dla powiatowego DPS-u zawsze otwarte.
Warsztaty prowadzone są na co dzień przez instruktorów, którzy pracują z podopiecznymi w sześcioosobowych grupach. To właśnie ogromna zasługa instruktorów, że ta wystawa właściwie mogła dojść do skutku; to często oni mobilizują, podpowiadają i pomagają naszym podopiecznym w tworzeniu. Proszę mi wierzyć, że praca z niepełnosprawnymi osobami wymaga odpowiednich kompetencji i podejścia, bo to oprócz tworzenia, często też rozwiązywanie problemów natury psychicznej.
Komentarze obsługiwane przez CComment