ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Tragiczna historia rodziny Mączewskich

Lucjan Mączewski z synem (po lewej) i Jadwiga Cieniawa

Gumowo, czyli miejscowość, której poświęciliśmy artykuł w jednym z ostatnich numerów TC (nr 31/2023), kryje w sobie jeszcze wiele mrocznych tajemnic. Aby poznać jedną z takich historii, cofnijmy się do tragicznych czasów II wojny światowej i poznajmy jednego z ówczesnych mieszkańców wsi, Lucjana Mączewskiego i jego braci.

Urodzony w 1903 roku bohater naszej opowieści był jednym z szóstki rodzeństwa, obok Mieczysława, Feliksa, Mikołaja, Jana i Tadeusza. Lucjan, Mikołaj i, prawdopodobnie Tadeusz, działali w tamtym czasie w szeregach Armii Krajowej.

- Mój ojciec był prawdziwym patriotą – mówi nam pani Jadwiga Cieniawa, która również mieszka w Gumowie. Córka co prawda nie pamięta ojca, gdyż jego historia kończy się tragicznie, kiedy jest ona jeszcze małym dzieckiem, ale opowieść o nim jest żywa w rodzinie pani Jadwigi do dziś.

Lucjan Mączewski w AK działał aktywnie, choć nie ma wiele informacji o tej działalności. Córka wspomina jedynie o pewnej akcji w Rydzewie, podczas której złapano jakiegoś bliżej nieokreślonego Niemca. Jak mówi, w trakcie jego konspiracyjnej aktywności, dwukrotnie udało mu się wymknąć z łapanki. Niestety wszystko do czasu.

 

Cały artykuł w dzisiejszym numerze TC (nr 34/2023) (e-wydanie)

fot. autor/zbiory prywatne

 

 

Komentarze obsługiwane przez CComment