Woda nie studzi emocji w Glinojecku

Mieszkańcy gminy Glinojeck od soboty 17 lipca br. nie mogą spożywać wody z kranu, ponieważ w wodociągu sanepid wykrył bakterię e. coli. Podczas dostaw wody organizowanych przez zakład komunalny dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji.

Podczas dystrybucji wody dochodzi do nieprzyjemnej wymiany słownej miedzy strażakami a mieszkańcami. Napięcie sięga zenitu, tymczasem na  wyniki kolejnych badań niestety trzeba poczekać. 

- Próbki wody pobrane z wodociągu Zalesie wykazały wszystkie bakterie z możliwych. Bardzo dokładnie zweryfikowaliśmy te wyniki po czym wydaliśmy zakaz użytkowania wody z tego ujęcia. Próbki pobierane są z 6 stałych punktów wodociągu, co pozwala nam zobrazować stan bakteriologiczny w całej instalacji. Po takim odczycie Zakład Gospodarki Komunalnej w Glinojecku rozpoczął intensywną dezynfekcję i czyszczenie wodociągu. Kolejne pobrane próbki ponownie wykazały bakterie w różnych miejscach tej instalacji – przytacza przebieg ostatniego tygodnia Katarzyna Polak, kierownicza sekcji higieny komunalnej w Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ciechanowie, która pełni zastępstwo za dyrektor Joannę Zarębę.

W środę (21 lipca br.) pobrane zostały kolejne próbki ze wszystkich trzech punktów. Od momentu pobrania na wynik trzeba czekać trzy doby, a wynika to ze złożoności badań z zakresu mikrobiologii (bakterie trzeba wyhodować).

- Woda z ujęcia w Zalesiu nie powinna być spożywana przez ludzi, a także używana do celów sanitarnych i higienicznych. W tej chwili trwa intensywna dezynfekcja, co oznacza, że ZGK używa środków chemicznych do likwidacji bakterii, a więc zagrożeniem są też środki dezynfekujące. Aby przyspieszyć proces czyszczenia instalacji mieszkańcy powinni jednak spuszczać wodę, co pozwoli przepłukać ich przyłącza – informuje nas o innych aspektach czyszczenia instalacji Katarzyna Polak.

A tutaj KLIK fotorelacja z rozdawania wody pod Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Glinojecku.

Cały materiał na temat "wodnego kryzysu" w gminie Glinojeck ukaże się w najbliższym wydaniu "TC". O przywróceniu możliwości korzystania z wody z ujęcia w Zalesiu będziemy informować zaraz po uzyskaniu takiej informacji. 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież