Zlekceważyli sankcje i zbliżyli się do ofiar przemocy
Ciechanowscy policjanci interweniowali wobec dwóch mężczyzn w związku z przemocą domową.
- 36-letni mężczyzna otrzymał nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia a także zakaz zbliżania się i kontaktowania z osobą doznającą przemocy domowej, po tym jak groził pozbawieniem życia oraz stosował przemoc wobec swojego ojca. Pomimo wydanego nakazu/zakazu 36-latek podczas kontroli przez dzielnicowego, przebywał w miejscu zamieszkania. W kolejnym przypadku 64-letni mieszkaniec Ciechanowa dobijał się do drzwi domu wbrew wydanym zakazom zbliżania się do ofiary przemocy domowej oraz wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia na odległość nie mniejszą niż 100 metrów. Zgłoszenie wpłynęło od żony 64-latka, która obawiała się swojego męża. Mężczyzna w chwili zatrzymania miał 2,5 promila alkoholu w organizmie – informuje nadkom. Jolanta Bym.
Obaj doprowadzeni zostali do sądu. 64-latek został ukarany grzywną w wysokości 1500 zł, natomiast wobec 36-latka zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Zgodnie z przepisami policjanci mają możliwość wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia – informują funkcjonariusze. - Naruszenie nakazu lub zakazu wydanego przez policjanta na podstawie uprawnień, jakie daje mu tzw. ustawa antyprzemocowa, skutkuje sankcjami karnymi określonymi w art. 66b kodeksu wykroczeń jakimi są kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Naruszenie nakazu lub zakazu skutkuje też zastosowaniem trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.
Komentarze obsługiwane przez CComment