ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Zmarł Stefan Żagiel

W sobotę (1 lipca br.) w ciechanowskim szpitalu zmarł Stefan Żagiel, urodzony w Krzczonowie koło Lublina - inżynier chemik, dziennikarz, literat. Był pierwszym redaktorem naczelnym i długoletnim publicystą "Tygodnika Ciechanowskiego. Miał 74 lata.

Po ukończeniu Technikum Chemicznego nr 1 w Lublinie pracował jako chemik w Zakładach Azotowych w Puławach. Zamieszkał w tym mieście. W 1975 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ukończył studia i został inżynierem chemikiem.

W 1977 roku zmienił zawód, podejmując pracę dziennikarza w warszawskim dzienniku "Trybuna Mazowiecka", zwanym przejściowo "Naszą Trybuną" (w latach 1975-1981). Kierował oddziałem gazety w Ciechanowie, gdzie zamieszkał. Po jej likwidacji w 1982 roku uczestniczył w tworzeniu "Tygodnika Ciechanowskiego", krótko był jego redaktorem naczelnym, by podjąć pracę starszego publicysty w ogólnopolskim "Tygodniku Robotniczym".

Pod koniec roku 1989 był reporterem "Dziennika Pojezierza" w Olsztynie, zaś po jego likwidacji wrócił do "Tygodnika Ciechanowskiego", który po transformacji prasy stał się spółdzielnią dziennikarzy.

W czasie pracy w prasie trzykrotnie otrzymał nagrodę prezesa RSW PKR za publicystykę.

Kierując redakcją "Tygodnika Ciechanowskiego", wprowadził stały kącik poetycki, promujący młodych poetów, których wspomagał. Był współorganizatorem kręgu literackiego przy Wojewódzkim Domu Kultury w Ciechanowie, kierował ciechanowskim Korespondencyjnym Klubem Młodych Pisarzy, zapraszając na spotkania wybitnych poetów i krytyków, jak Piotr Kuncewicz, Aleksander Nawrocki, Tadeusz Chudy, Jan Zdzisław Brudnicki. W 1982 roku zorganizował i zredagował pierwszy ciechanowski almanach poezji, a potem dziewięć kolejnych, umożliwiając książkowe debiuty młodych poetów. Dzięki temu skrystalizowało się w Ciechanowie środowisko literackie.

Był też organizatorem i redaktorem trzech antologii wierszy, tematycznie związanych z ziemią ciechanowską. Pierwsza z nich, wydana z okazji zapoczątkowania ogólnopolskich spotkań poetyckich w Ciechanowie i Opinogórze, słynna błękitna miniaturka "Opinogóra w wierszach", wydana w nakładzie 20 tys. egzemplarzy i niemal w tylu sprzedana, dostarczyła funduszy na pierwszą fazę budowy pomnika Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze.

Jako krytyk literacki współpracował z kilkoma tytułami prasowymi, w tym z miesięcznikami "Poezja Dzisiaj" w Warszawie i "Znaj" w Płocku.

Przez 17 lat był organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Poezji "O Złoty Klucz Ciechanowskiego Ratusza"; współpracując z grupą ciechanowskich poligrafów wydawał debiutanckie tomiki wierszy w nagrodę dla najlepszych uczestników, którzy jeszcze nie wydali własnych książek.

Pierwsze własne zbiorki wierszy wydał we współpracy z warszawskim Wydawnictwem "Iskry". W latach 1992-2007 był członkiem Związku Literatów Polskich. Jego dorobek to 18 zbiorów wierszy (jeden wydany dwukrotnie), dwie książki prozatorskie i cztery zbiorki limeryków; poeta bardzo polubił tę krótką formę wiersza, wymagającą finezji i specyficznego humoru. Cenił sobie nagrodę Kiry Gałczyńskiej w konkursie na limeryk, organizowanym przez Polskie Radio Łódź.

Wiersze Stefana Żagla znalazły się w licznych antologiach poetyckich, w tym w tak znaczących jak "Poezja polska. Antologia tysiąclecia" oraz wydanej w Rosji antologii poezji polskiej z serii antologii słowiańskich "Iz wieka w wiek".

Pogrzeb naszego Przyjaciela odbędzie się w najbliższą środę, 5 lipca, o godz. 13 na cmentarzu komunalnym przy ul. Gostkowskiej.

Są chwile...

Są chwile, gdy chcę uciekać
Siły ostatkiem
W dzieciństwa dni, pod opiekę
Troskliwej matki.
By ciepłym słowem podparła
Tak jak przed laty
I łez groch z oczu otarła
Fartuchem w kratę.

Wiem, widać przecież to w lustrze
Że czas się toczy
Sam muszę wiatrów się ustrzec
Gdy wieją w oczy.
I nawet matka nie zdoła
Losu mi zlepić
Lecz gdy jej pamięć przywołam
Jest trochę lepiej…

Komentarze obsługiwane przez CComment