Znowu strajki w WORD-ach. Egzaminatorzy chcą podwyżek
W czwartek oraz w piątek (20 i 21 lipca) w Ciechanowie oraz Mławie nie odbyła się większość zaplanowanych na te dni egzaminów na prawo jazdy. Dyrekcja WORD-u poinformowała, że o niczym wcześniej nie wiedziała. Zaskoczeni byli sami kursanci, przychodząc do ośrodka poinformowano ich, że część egzaminów nie odbędzie się. Powód ten sam co w ubiegłym roku: niestawienie się w pracy większości egzaminatorów. Sytuacja w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego od dłuższego czasu jest dość trudna; rok temu głośno było o strajkach w całej Polsce. Egzaminatorzy, zarówno wtedy, jak i teraz, domagają się podniesienia wynagrodzeń, a także, jak piszą w oświadczeniu: zmian zasad egzaminowania.
W trakcie strajku, gdy egzaminatorzy nie przychodzili do pracy, podkreślali, że ich wynagrodzenie nie wzrosło od lat. W maju br. sejmiki województwa przyjęły uchwałę o wzroście wynagrodzeń. Koszty podwyżki mają pokryć wyższe stawki za egzaminy. Ich wynagrodzenie, od lipca br., mogło wzrosnąć nawet o ponad 50 proc. Uchwała zakłada podniesienie stawek dodatku funkcyjnego z przedziału 1200-1500 do 1450-1800 złotych. Dodatek specjalny wzrośnie z 500 do 600 złotych, a dodatek za uprawnienia rozszerzające (B+E, C+E, D+E) ze 100 do 150 złotych.
Czy podwyżki wynagrodzeń dla egzaminatorów oznaczają kolejny wzrost opłat za egzaminy na prawo jazdy? Rzeczniczka prasowa Samorządu Województwa Mazowieckiego Marta Milewska także potwierdziła, że przyszli kierowcy nie muszą się obawiać o zmiany stawek egzaminacyjnych.
- Podjęta 23 maja uchwała nr 105/23 Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów zatrudnionych w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego Województwa Mazowieckiego nie wpłynie na wzrost opłat za przeprowadzanie egzaminów na prawo jazdy. Obecnie obowiązujące stawki opłat za przeprowadzanie egzaminów na obszarze naszego województwa - wprowadzone uchwałą Sejmiku z dnia 28 lutego 2023 roku, są maksymalnymi przewidzianymi w ustawie o kierujących pojazdami - wyjaśnia Marta Milewska.
Dyrektor WORD w Ciechanowie, Cezary Chodkowski twierdzi, że pensje egzaminatorów z Ciechanowa i Mławy znacząco poszły do góry. Osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje może zarobić nawet do 10 tys. brutto. Z kolei odwołane egzaminy to poważna strata finansowa dla samego ośrodka.
W lecie ubiegłego roku egzaminatorzy zorganizowali ogólnopolski protest wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, który spowodował problemy z egzaminami na prawo jazdy. Komitet Egzaminatorów domagał się między innymi: zmiany systemu egzaminowania i wzrostu minimalnej pensji do 1,5 średniej krajowej.
Komentarze obsługiwane przez CComment