ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Dzień pamięci ofiar totalitaryzmu

Obchody dnia pamięci ofiar obu totalitaryzmów na Warmii i Mazurach odbędą się 18 stycznia 2023 roku w Działdowie.

Jest to odpowiedź na apel sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego z maja 2020 roku dotycząca corocznego czczenia pamięci ofiar tragedii spowodowanych przez oba totalitaryzmy, do jakich doszło w regionie, w szczególności w latach 1939-1956. Apel powstał z inicjatywy mieszkańców naszego województwa.

To właśnie w Działdowie zimą 1939 roku, na terenie byłych koszar wojskowych, hitlerowcy utworzyli obóz zagłady KL Soldau, który stał się ważnym ogniwem w niemieckim systemie terroru na dzisiejszych ziemiach Polski północnej, pełniącym różne funkcje. Prawdziwej liczby ofiar tego miejsca pewnie nie poznamy już nigdy. Z dostępnych informacji wynika, że do obozu trafiło około 30 tysięcy osób, z czego kilkanaście tysięcy zostało zamordowanych, w tym 88 polskich duchownych z diecezji chełmińskiej, płockiej i łomżyńskiej.

W styczniu 1945 roku do Działdowa wkroczyła Armia Czerwona, a teren obozu do października tego roku pełnił funkcję Nakazowo-Rozdzielczego Obozu NKWD, skąd więzionych tam ludzi wywożono do łagrów w głębi ZSRS. Wielu już stamtąd nie powróciło.

Organizatorami uroczystości są Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Starostwo Powiatowe w Działdowie oraz Urząd Miasta Działdowo.  

Program obchodów
11:30 - składanie kwiatów, zapalanie zniczy pod tablicami upamiętniającymi ofiary obozów w Działdowie oraz Błogosławionych Męczenników abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego (dziedziniec kościoła p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej)
12:00 - msza święta w kościele p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej (ul. Jana Matejki 59)
13.30 - uroczystości na placu obozowym KL Soldau, później nakazowo-rozdzielczego obozu NKWD (ul. Grunwaldzka) z udziałem wojskowej asysty honorowej:
- hymn państwowy
- wystąpienia okolicznościowe
- złożenie wieńców pod pomnikiem - krzyżem poświęconym Ofiarom niemieckiego obozu KL Soldau
14.30 - zakończenie uroczystości

Komentarze obsługiwane przez CComment