ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

W rocznicę śmierci patronów Działdowa: wieńce, znicze, konferencja naukowa

28 maja w Działdowie obchodzono 83. rocznicę męczeńskiej śmierci patronów miasta: abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego. 

W godzinach porannych zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalono znicze na symbolicznym grobie Biskupów-Męczenników Działdowskich.  Obecni byli: Grzegorz Mrowiński - burmistrz Działdowa, Andrzej Wiśniewski - zastępca burmistrza, ks. Szymon Chachulski - proboszcz parafii św. Katarzyny, Zenon Gajewski i Andrzej Rutecki – prezesi stowarzyszenia „Pamięć i Tożsamość” w Działdowie. 

Następnie w działdowskim Centrum Aktywności Organizacji Pozarządowych. odbyła się konferencja historyczna pt. „Prawda i pamięć o ofiarach II wojny światowej”.  Konferencję  otworzył Andrzej Rutecki, wprowadzając zebranych gości w temat spotkania. Przypominał postać śp. ks. kan. Mariana Ofiary, kustosza Sanktuarium Męczenników Działdowskich, który wielokrotnie powtarzał, że „okupant niemiecki walczył z polskością i kościołem katolickim. Dla wielu duchownych i świeckich Krzyż nałożony przez okupantów niemieckich i radzieckich stał się bramą do nieba. W początkowym czasie okupacji w Europie środkowo-wschodniej współpracowały dwa systemy polityczne, totalitarne – wrogie człowiekowi i Kościołowi rzymskokatolickiemu .”

Na konferencji byli obecni m.in.: Krzysztof Aurast, wicestarosta działdowski i Janusz Kaczmarek, członek zarządu powiatu działdowskiego; Elżbieta Węglewska, radna powiatowa, Sławomir Szarmacher i Waldemar Jurkowski, radni miasta Działdowo; Adam Wetmański, bliski krewny biskupa Leona Wetmańskiego, Jerzy Buczyński, jeden z inicjatorów ustanowienia Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach.

Licznie uczestniczyła młodzież szkolna z I Liceum Ogólnokształcącego w Działdowie.

Więcej w Tygodniku Ciechanowskim

Komentarze obsługiwane przez CComment