Muzeum Mazowieckie w Płocku i jego piękne wystawy czekają na was!
Ponad 200-letnie Muzeum Mazowieckie w Płocku znane jest jako "muzeum secesji". Jedyna taka ekspozycja w Polsce prezentowana w secesyjnej kamienicy przy ul.Tumskiej 8, obejmuje m.in. aranżację dziesięciu pokoi mieszczańskich z przełomu XIX i XX wieku, trzy sale rzemiosła artystycznego (szkło, ceramika, metal), salę biżuterii oraz wyjątkowy zbiór medalierski.
Wnętrza prezentują szerokie spectrum sztuki europejskiej w jej rozmaitych przejawach, od wyszukanych form rzeźbiarsko-dekoracyjnych, projektowanych przez wybitnych twórców, po formy masowe, wywodzące się z manufaktur, fabryk i warsztatów rzemieślniczych. Reprezentowani są najwybitniejsi projektanci epoki: van de Velde, Tiffany, Galle, Daum, Lalique, Bigot, Bugatti.
Wystawa sztuki okresu Młodej Polski obejmuje czołowych przedstawicieli, w muzeum prezentowane są dzieła artystów takich jak Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Xawery Dunikowski, Teodor Axentowicz, Jan Stanisławski, Wojciech Weiss, Władysław Podkowiński i inni.
Wizytówką Muzeum Mazowieckiego w Płocku obok secesji jest imponująca kolekcja art dĂŠco, której patronują wybitne kobiety: Tamara Łempicka i Zofia Stryjeńska. Na otwartej we wrześniu 2021 roku wystawie stałej "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego - art dĂŠco" przy ul. Kolegilanej 6 zobaczyć można pokaźny zbiór z okresu międzywojennego. Tworzą go obiekty polskiego pochodzenia uzupełnione realizacjami europejskimi i amerykańskimi. Trzonem kolekcji są wysokiej klasy meble (ponad 20 kompletów), dopełnione wyrobami rzemiosła artystycznego oraz stroju z jego akcesoriami.
Muzeum Mazowieckie w Płocku to więcej niż sztuka, to też historia regionu, w tym jego mniejszości: 1000 - letnia historia książęcego Płocka, prezentowana na wystawie "X wieków Płocka" (Tumska 8), słynni płocczanie z Broniewskim i Themersonem - czyli wystawa "Z Płocka i dla Płocka. Galeria płocczan XX wieku. Galeria Themersonów" (Kolegialna 6) , kolorowy świat kultury ludowej Mazowsza i wysokiej klasy sztuka Dalekiego Wschodu - w zabytkowym Spichlerzu (Kazimierza Wielkiego 11 b), w podpłockim Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim - kultura mazowieckich Olendrów, a w oddziale - Muzeum Żydów Mazowieckich - losy najliczniejszej grupy etnicznej historycznego Płocka (Kwiatka 7). Historię Wisły i jej udziału w życiu północnego Mazowsza poznać można z kolei w Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie.
Muzeum jest wysoko cenione zarówno przez specjalistów w dziedzinach historii sztuki oraz historii, jak i przez zwiedzających, którzy licznie odwiedzają jego wystawy. Jest także laureatem wielu nagród i wyróżnień. Tylko w ostatnim czasie Muzeum Mazowieckie w Płocku wygrało w plebiscycie "Gazety Wyborczej" na najlepsze mazowieckie inwestycje dofinansowane z funduszy europejskich. Otwarcie wystawy art dĂŠco otrzymało pierwszą nagrodę w plebiscycie "Tygodnika Płockiego" na wydarzenie roku 2021 w kategorii Kultura. 19 czerwca zaś Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku zwyciężył plebiscyt Miasta Płock i płockiej "Wyborczej" i został uhonorowany tytułem Płocczanin Roku 2021.
Komentarze obsługiwane przez CComment