ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Chciał być dobrym kolegą. Oszuści wyłudzili od niego pieniądze

fot. KPP Maków Maz.

Mieszkaniec Makowa Mazowieckiego podał ofiarą internetowych złodziei, którzy przejęli konto jego znajomego w mediach społecznościowych. Podszywając się pod kolegę wyłudzili kod BLIK i okradli makowianina. 

Cyberprzestępczość to z pewnością największa zmora tych czasów. Do makowskiej policji wpłynęło kolejne zgłoszenie w tym zakresie. 

- Konto na popularnym komunikatorze należącym do mieszkańca naszego powiatu zostało przejęte przez oszustów. Do znajomych wysłano wiadomości  z prośbą o zapłatę za paczkę. Jedna osoba uwierzyła i straciła 800 zł - relacjonuje Monika Winnik, oficer prasowa KPP w Makowie Mazowieckim. 

Policjanci niejednokrotnie apelowali o ostrożność w przypadku, gdy ktokolwiek, za pomocą komunikatorów i aplikacji, prosi nas o pożyczkę. Niestety mieszkaniec Makowa nie zweryfikował telefonicznie, czy jego znajomy rzeczywiście potrzebuje pieniędzy, dlatego stracił 800 zł. 

Przy okazji chyba warto przypomnieć, jak wygląda schemat oszustwa na BLIK-a. Hakerzy najpierw włamują się na konto społecznościowe przypadkowej osoby, która nieopatrznie kliknęła w podejrzany link. Pamiętajcie, żeby nie wchodzić na niesprawdzone strony, a tym bardziej nie podawać swojego maila i hasła. Niemniej, jeżeli dojdzie już do takiej sytuacji i oszuści, za pomocą aplikacji komunikacyjnych, zaczną rozsyłać prośby o pożyczkę na wymyślony przez nich cel prosząc o BLIK-a, należy bezwzględnie zweryfikować, czy piszemy z kimś kogo znamy, czy może nasz znajomy/znajoma padł ofiarą cyberprzestępców. 

Pieniądze utracone w ten sposób niemal nigdy nie wracają do właścicieli. Dbajcie o swoje bezpieczeństwo. 

Komentarze obsługiwane przez CComment