Co do zatrudnienia w starostwie... zdania są podzielone
Postanowiliśmy zapytać wicestarostę Agnieszkę Dąbrowską-Kot oraz radnych z opozycyjnego klubu PiS o to, co wiedzą na temat zatrudnienia w Starostwie Powiatowym w Makowie Mazowieckim m.in. dyrektor Wydziału Organizacji i Nadzoru. Okazuje się, że oficjalnie niektórzy do tej pory nie wiedzieli nic.
Po naszym ostatnim artykule dot. zatrudnienia tegorocznej kandydatki Trzeciej Drogi (PSL i PL2050) na wójta gm. Płoniawy-Bramura w starostwie oraz podaniu liczby zatrudnionych osób w konkretnych wydziałach w makowskim środowisku politycznym zawrzało. Postanowiliśmy zapytać o kilka kwestii przedstawicielkę rządzącej wraz z PSL-em frakcji Porozumienia Samorządowego Ziemi Makowskiej, wicestarostę Agnieszkę Dąbrowską-Kot oraz członków klubu radnych PiS, którzy również do tej pory nie poruszali tej kwestii publicznie.
Rada Powiatu Makowskiego, choć oczywiście nie ma nic wspólnego z kwestią zatrudnienia (to kompetencja starosty), ma oczywiście narzędzia do nadzoru nad sytuacją m.in. finansową powiatu (budżetem), z wyszczególnieniem wydatków na zatrudnienie. Mogą także chociażby wyjść z inicjatywą audytu zewnętrznego dotyczącego oceny obciążenia stanowisk pracy w starostwie.
- Aktualnie w Starostwie Powiatowym w Makowie zatrudnionych jest 92 pracowników - 68 na czas nieokreślony, 21 na czas określony (w tym 15 osób zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych), 2 osoby z wyboru, 1 osoba z powołania. Po kompleksowej reorganizacji zatrudnienie zmniejszy się – informuje nas Agnieszka Dąbrowska-Kot.
Przypomnijmy zatem, że z kolei starosta Mirosław Augustyniak w odpowiedzi na pytanie dotyczące redukcji etatów w związku z reorganizacją odpowiedział: „Nie wiem skąd, ma pani takie informacje, że reorganizacja, będzie wiązała się ze zwolnieniami. Wiec proszę dopytywać i dociekać w tych źródłach, które pani taką informacje przekazały”.
Wygląda zatem na to, że między koalicjantami w tym zakresie występuje znacząca różnica zdań.
Pracownicy nie dostawali premii
W związku z taką różnicą, postanowiliśmy zapytać panią wicestarostę jak układa się współpraca w koalicji.
- Za nami prawie pół roku współpracy, podsumowujemy pierwsze doświadczenia. Jeśli chodzi o wizję rozwoju powiatu - są takie sprawy i poglądy, w których nasze wizje są zbieżne i takie, w których się różnimy. To oczywiste, proponowaliśmy przecież mieszkańcom różne programy wyborcze. Decydując o wzięciu odpowiedzialności za sprawy powiatu zobowiązaliśmy się do szukania kompromisu. Staramy się więc skupić na sprawach, które służą naszym mieszkańcom i to nas łączy. Powtarzając za Markiem Aureliuszem - życzę naszej koalicji wytrwałości w zmienianiu tego, co zmienić można, pogody ducha, by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości odróżniania jednego od drugiego. Różnimy się, ale staramy konstruktywnie współpracować – wyjaśnia Agnieszka Dąbrowska-Kot.
Skoro różnice widoczne są w zakresie sytuacji kadrowej starostwa, zapytaliśmy także o to, czy i ewentualnie jakich zmian ona wymaga w perspektywie koalicjanta PSL-u.
- Dokonywanie zmian w polityce kadrowej wymaga analizy. Zdecydowaliśmy się więc przyjrzeć zakresom czynności na poszczególnych stanowiskach, obciążeniu pracą, wydajności. Analizujemy to także w perspektywie zachowywania ciągłości pracy, organizacji zastępstw itp. W ostatnim czasie przeprowadziliśmy tę analizę - poprzez rozmowy, ankiety, obserwację, przyglądanie się procedurom i dokumentom. Między innymi wnioski z tego rozpoznania przyczyniły się do reorganizacji wydziałów w nowym regulaminie pracy oraz przygotowanie nowego regulaminu wynagradzania - wskazuje wicestarosta, po czym dodaje - Moim celem, jako wicestarosty jest doskonalenie naszej pracy i organizacji urzędu w taki sposób, by był przyjazny, a urzędnicy kompetentni i zaangażowani. Tego oczekują mieszkańcy - sprawnego i życzliwego załatwiania ich spraw i to jest jeden z moich priorytetów. Oczywiście jako pracodawcy musimy wspierać naszych pracowników w rozwoju, zdobywaniu nowych kompetencji, by dobrze radzili sobie z obsługą nawet tych trudniejszych interesantów. Będę się starała budować w starostwie dobry zespół, gotowy radzić sobie z różnymi wyzwaniami. Po to właśnie zorganizowaliśmy dedykowane warsztaty dla pracowników oraz dla kadry kierowniczej, mające na celu wzmocnienie umiejętności zarządzania oraz obsługi mieszkańca. Nagrody i premie dla pracowników, które nie były przyznawane od kilkunastu lat, będą stanowiły dużą motywację i docenienie naszych urzędników. Wierzę, że tylko sprawna praca urzędników jest podstawą dobrej opinii o starostwie.
Audyt możliwy
Jak wspominaliśmy na wstępie, kwestię różnic w ocenie prowadzenia polityki kadrowej w starostwie mógłby „rozwiać” audyt zewnętrzny. Okazuje się, że członkowie Zarządu Powiatu Makowskiego z ramienia Porozumienia Samorządowego Ziemi Makowskiej takie rozwiązanie staroście proponowali...
- Zaproponowaliśmy takie rozwiązanie, rozmawiamy o tym, przekonując koalicjanta, że to dobry krok – informuje Agnieszka Dąbrowska-Kot.
Możliwe również, że taką inicjatywę poprą także pozostali radni powiatu.
Panią wicestarostę zapytaliśmy także o to, czy w jej ocenie zatrudnienie byłej kandydatki na wójta, startującej z tego samego komitetu co starosta Mirosław Augustyniak jest etyczne.
- Polityka kadrowa jest prawem i kompetencją starosty, byłoby niestosowne komentowanie i publiczne ocenianie decyzji koalicjanta i przełożonego – odpowiedziała dość dyplomatycznie Agnieszka Dąbrowska-Kot.
Przypomnijmy, że pani wicestarosta po wyborach zdecydowała się na dołączenie do Porozumienia Samorządowego Ziemi Makowskiej, chociaż spekulowano, że startując z KWW Obywatele dla Powiatu bliżej jej będzie do koalicji z radymi PiS.
- Zdobyłam mandat radnej startując z KWW Obywatele dla Powiatu, uzyskując jedyny mandat dla tego komitetu. Mandat zawdzięczam przychylności, zaufaniu i głosom mieszkańców Makowa Mazowieckiego – za co niezmiennie przy każdej okazji bardzo dziękuję. Po ogłoszeniu wyników wyborów trwały rozmowy z przedstawicielami poszczególnych komitetów - i jedynie wizja i misja Wiesława Chrzanowskiego, wójta gminy Rzewnie odpowiadała i odpowiada moim wartościom oraz koncepcji pracy dla mieszkańców powiatu. Wiesław Chrzanowski to wizjoner oraz skuteczny samorządowiec, więc to ogromna przyjemność współpracować z nim – wyjaśniła nam wicestarosta.
Stanowisko radnych PiS
Radni Powiatu Makowskiego zrzeszeni w klubie PiS w odpowiedzi na nasze pytania wysłali nam wspólne oświadczenie:
„Radni Powiatu Makowskiego należący do Klubu Prawa i Sprawiedliwości tworząc opozycyjną mniejszość dokłada wszelkich starań by weryfikować działania aktualnie rządzących władz powiatowych. Nigdy nie wychodziliśmy z założenia by tworzyć tzw. opozycję anarchizującą, która łamałaby jakiekolwiek polityczne normy zwyczajowe, ale daleko nam także do bycia opozycją reaktywną. Działania radnych powiatowych PiS to m.in. wpływanie na decyzje wykonawcze, które nakierunkowane są głównie na osiągnięcie, przynajmniej częściowe, naszych celów programowych. Artykułowanie i promowanie interesów naszych wyborców-takie jest przeświadczenie elektora! Ustawa o pracownikach samorządowych określa na jakiej podstawie zatrudniani są pracownicy samorządowi [...]. Organizację i zasady funkcjonowania starostwa powiatowego określa regulamin organizacyjny, a starosta jest kierownikiem starostwa powiatowego oraz zwierzchnikiem służbowym pracowników starostwa i kierowników jednostek organizacyjnych powiatu. Starosta organizuje pracę zarządu powiatu i starostwa powiatowego, kieruje bieżącymi sprawami. Do zadań zarządu powiatu natomiast należy zatrudnianie i zwalnianie kierowników jednostek organizacyjnych powiatu. Informacja o zatrudnieniu kandydatki KWW Trzecia Droga na wójta gminy Płoniawy-Bramura została przekazana naszym radnym w tzw. kuluarach, nikt nie został powiadomiony w sposób formalny. Wszelkie kwestie kadrowe, liczba zatrudnionych pracowników oraz ich efektywność to kwestia organizacji pracy urzędu starostwa, która leży po stronie kierownika jednostki tj. starosty, radni nigdy nie uczestniczyli w rekrutacji na żadne stanowisko pracy w starostwie, nie jest to ani obowiązkiem, ani uprawnieniem radnego. Mamy nadzieję, że ww. konkurs został przeprowadzony w sposób rzetelny, a bezstronna komisja konkursowa oparła wybór o zasady zawarte w regulaminie oraz ustawę o pracownikach samorządowych. Ze swoje strony chcielibyśmy dodać, iż dołożymy wszelkich starań by informacje związane z zatrudnieniem w starostwie powiatowym były bardziej transparentne i dostępne dla mieszkańców.
Współpraca z zarządem powiatowym to proces obejmujący różne aspekty: począwszy od zarządzania, planowanie po realizację projektów i programów na poziomie powiatu. Istnieje wiele płaszczyzn, na których znajdujemy porozumienie, aczkolwiek istnieją kwestie, które wymagają konsultacji. Taka współpraca często wymaga zjednoczenia różnych zasobów lub ekspertyz, jednakże na ostateczna ocenę jeszcze przyjdzie czas. Nie ma wątpliwości, iż bacznie trzeba monitorować realizacje inwestycji infrastrukturalnych, programów społecznych, inicjatyw edukacyjnych, oceniać skuteczność, wprowadzać ewentualne korekty w działaniu, jednakże kluczowym elementem współpracy w tym przypadku jest dbałość o transparentność działań i skuteczna komunikacja z radnymi”.
Perspektywy
„Tygodnik Ciechanowski” przeprowadzał sondę na ulicy Warszawskiej w Ciechanowie na temat rynku pracy dla młodych. Wówczas jedna z rozmówczyń mówiła wprost, że jej córka, pomimo wykształcenia kierunkowego, nie znajdzie tu zatrudnienia, ponieważ do pracy w urzędzie można dostać się tylko po znajomości. Czy gdybyśmy zadali takie pytania w powiecie makowskim odpowiedzi byłyby inne?
Jak można wywnioskować z relacji starosty i wicestarosty wizje dotyczące polityki kadrowej nieco się różnią, jeśli chodzi o interpretację zmiany Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Makowie Maz. Czy dojdzie do redukcji etatów, czy nie? O tym przekonamy się z czasem.
Komentarze obsługiwane przez CComment