ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Monografia na 600-lecie Makowa

fot. Sławomir Olzacki - Zespół redakcyjny, który rozpoczął prace do publikacji książkowej "Dzieje Makowa Mazowieckiego”. Od lewej: Piotr Matejuk, Mariusz Celmer, Dariusz Budelewski, Katarzyna Olzacka, Robert Kluczek, prof. Janusz Szczepański- redaktor naukowy I tomu, oraz Jan Rutkowski.

Dokładnie cztery i pół roku trwały prace nad kompleksową monografią miasta nad Orzycem. Do druku trafia właśnie drugi tom Dziejów Makowa Mazowieckiego. Tom I (do 1945 roku) jest już do pozyskania, tom drugi ( po 1945 r) lub dwa tomy w komplecie nabyć będzie można już od maja.


Prace nad monografią rozpoczęły się już w 2016 roku. - Nasze Stowarzyszenie Pomocy Liceum im. Marii Curie-Skłodowskiej postanowiło wydać monografię na 600-lecie miasta. Wówczas w listopadzie utworzyliśmy zespół redakcyjny składający się wstępnie z nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego. Potem zaczęliśmy szukać profesorów, naukowców, historyków, którzy podjęliby się, na nasze zlecenie, stworzenia tego dzieła - mówi nam Jan Rutkowski, prezes stowarzyszenia.
Pierwsze kroki skierowali do dr Aleksandra Kociszewskiego z Ciechanowa. - Doktor Kociszewski pomógł nam wybrać osoby, które mogłyby zająć się pisaniem poszczególnych części. Opracowanie monografii powierzono zespołowi autorskiemu, składającemu się głównie z historyków, specjalizujących się w kolejnych etapach dziejowych mazowieckiego regionu. Redaktorem naukowym pierwszego tomu został profesor Janusz Szczepański, który opracował koncepcję, podzielił tematy na rozdziały. Zespół redakcyjny zebrał się w maju 2017 roku i tak to się wszystko zaczęło - opowiada nasz rozmówca.
Do pierwszego tomu swoje rozdziały napisali: prof. dr hab. Janusz Grabowski, który ukazał pierwszy okres istnienia Makowa w czasie panowania Piastów mazowieckich, prof. dr hab. Radosław Lolo - opisał dzieje miasta w czasach I Rzeczypospolitej, dr Aleksander Kociszewski poświęcił swój rozdział dziejom Makowa w czasach pruskich i w okresie wojen napoleońskich, prof. zw. dr hab. Janusz Szczepański czasom autonomicznego Królestwa Polskiego oraz historii miasta w okresie Drugiej Rzeczypospolitej i czasom II wojny światowej oraz prof. dr hab. Adam Dobroński, który analizował warunki życia mieszkańców w okresie popowstaniowym.

Do redagowania drugiego tomu profesor Szczepański wyznaczył lokalnych historyków i pasjonatów historii. Wśród nich znaleźli się dr Mariusz Celmer, który szczegółowo opisał życie religijne Makowa, dr Piotr Matejuk - służbę zdrowia i służbę weterynaryjną, Robert Kluczek - oświatę, dr Dariusz Budelewski kompleksowe dzieje Makowa w III RP, a profesor Romuald Turkowski i dr Krzysztof Wiśniewski historię i życie polityczne. - Pracę nad książką zaczynała z nami również śp. Katarzyna Olzacka, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Makowskiej, która opisywała życie kulturalne miasta. Po jej śmierci pracę kontynuował jej mąż Sławomir Olzacki, ze wsparciem dr Dariusza Budelewskiego. Redaktorem naukowym został profesor Romuald Turkowski. Mi przypadło pisanie o życiu gospodarczym Makowa Mazowieckiego - mówi Jan Rutkowski i zachęca do lektury obu tomów. - Oba tomy mają bardzo obszerną bibliografię. Ja sam jeżdżąc do archiwum byłem zdumiony ilością dokumentów, które zachowały się, pomimo tych zniszczeń. W tej książce jest wiele bardzo ciekawych wątków, historii, które zainteresują każdego makowianina, ale również osoby spoza naszego miasta.


"Dzieje Makowa Mazowieckiego" można nabyć w Liceum Ogólnokształcącym nr I im. Marii Curie - Skłodowskiej w Makowie Mazowieckim, ul. Kopernika 2 (w bibliotece szkolnej lub w sekretariacie), w Bibliotece Miejskiej przy Urzędzie Miasta, ul. Moniuszki 6, lub wysyłkowo po dokonaniu przedpłaty. Każdy zainteresowany otrzymaniem tych publikacji może złożyć zamówienie na facebookowym fanpage'u Stowarzyszenia Pomocy Liceum lub mailowo przez liceum (e-mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. 29 7171285). Wysyłka nastąpi po wcześniejszym przekazaniu darowizny na konto nr 91 1240 5325 1111 0000 5051 3853 tytułem Darowizna na rzecz Stowarzyszenia (minimum 60 złotych za 1 książkę).

 

Komentarze obsługiwane przez CComment