ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Ostatnia sesja. Radni docenili osiągnięcia mieszkańców

fot. K.Kujawa

Rada Powiatu Makowskiego zebrała się po raz ostatni przed wyborami samorządowymi. Podczas obrad wręczono odznaki "Zasłużony dla powiatu makowskiego" dwóm mieszkańcom. Zwieńczeniem sesji były podziękowania za 5-letnią współpracę radnym. 

Już za kilka dni mieszkańcy pójdą na wybory, aby zagłosować na wybranych kandydatów, także tych, których widzieliby w roli radnych powiatu. Kto ponownie otrzyma szasnę, a komu wyborcy "podziękują"? Tego dowiemy się już niebawem. Kadencja obecnych władz samorządowych (rad, wójtów i burmistrzów) upływa wraz z końcem kwietnia. Po wyborach zaprzysiężeni zostaną radni nowej kadencji. 

We wtorek (26 marca br.) być może po raz ostatni w tym składzie odbyła się sesja Rady Powiatu Makowskiego, podczas której radni jednomyślnie zatwierdzili szereg uchwał. Jednym z punktów obrad gremium było wręczenie odznak "Zasłużony dla powiatu makowskiego". Kapituła przyznała ten tytuł Grzegorzowi Łuniewskiemu oraz Michałowi Chrzanowskiemu, którzy tym samym dołączyli do zaszczytnego grona. Przewodnicząca rady Teresa Włoczkowska przedstawiła zebranym dokonania odznaczonych osób. 

- Pan Grzegorz Łuniewski od ponad 15 lat podejmuje działania na rzecz promocji i rozwoju kultury, sportu na terenie gminy Czerwonka, terenie Makowa Mazowieckiego i powiatu makowskiego, a także województwa mazowieckiego. Na swoim koncie pan Grzegorz ma pewnie ponad 200 zorganizowanych imprez sportowych i kulturalnych. Pan Grzegorz jest też aktywnym członkiem organizacji pozarządowych - wymieniała przewodnicząca Rady Powiatu Makowskiego. 

Grzegorz Łuniewski doceniony został za swoją aktywność w działaniu na rzecz promocji kultury i sportu w powiecie makowskim (i nie tylko) oraz zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą. Dzięki jego wsparciu sportowcy z ziemi makowskiej osiągają sukcesy na arenie ogólnopolskiej, ale też europejskiej. 

- Pan Michał Chrzanowski od lat gromadzi zbiory zabytków różnej kategorii z pow. makowskiego i z całego Mazowsza. Nie pomylę się, jeśli powiem, że jest pan takim lokalnym archiwistą, miłośnikiem i pasjonatem historii, kolekcjonerem fotografii, dokumentów z przeszłości, który swoją działalnością ocala od zapomnienia, od zniszczenia - przedstawiała kolejnego odznaczonego mieszkańca Teresa Włoczkowska. 

Michał Chrzanowski zebrane artefakty przekazuje lokalnym i krajowym instytucjom pamięci i muzeom, zarówno państwowym, jak i samorządowym. Moglibyśmy je naprawdę długo wymieniać. Michał Chrzanowski jest współzałożycielem Stowarzyszenia Historycznego "Protektor". Otrzymał także złotą odznakę za opiekę nad zabytkami z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Następnie panowie odebrali odznaki i najlepsze życzenia kontynuowania ważnej społecznie działalności. Michał Chrzanowski podziękował za przyznane wyróżnienie oraz zapowiedział, że niebawem ukażą się interesujące artykuły naukowe w temacie odkryć archeologicznych na terenie pow. makowskiego. Nie chciał zdradzić szczegółów, ale wyznał, że jedno z odkryć dotyczy znaleziska z epoki kamienia, sprzed około 7-8 tys. lat, a w uratowaniu znaleziska pomógł mu wójt gm. Rzewnie Wiesław Chrzanowski. Zapalony miłośnik archeologii zapewnił także, iż każdy może liczyć na jego wsparcie jeśli chodzi o historyczne znaleziska. Wskazał również, że nie jest sam, a otrzymuje wiele wsparcia i pomocy od mieszkańców pow. makowskiego, w tym od radnego Sławomira Rutkowskiego, który wspiera badania archeologiczne w Drążdżewie. 

Za wyróżnienie podziękował także Grzegorz Łuniewski.

- Dużo to dla mnie znaczy, bo to 15 lat pracy, tutaj na terenie pow. makowskiego. To miejsce, w którym się urodziłem, wychowałem i tu pracuję, więc tym bardziej osobiście podchodzę do tego wyróżnienia. Ze swojej strony mogę tylko obiecać, że to mnie napędzi do dalszej pracy, bo tych pomysłów jest dużo i wraz z grupą osób, przyjaciół, którzy mi pomagają, będziemy chcieli je zrealizować - zapowiedział Grzegorz Łuniewski.

Następnie złożył podziękowania wszystkim, którzy dotychczas wspierali jego działania w zakresie promocji kultury i sportu. 

Zwieńczeniem obrad gremium był sympatyczny akcent - podziękowanie przewodniczącej rady za 5 lat współpracy dla koleżanki i kolegów radnych. Wszyscy otrzymali pamiątkowe upominki, a panie Teresa Włoczkowska i Marta Daniłowska bukiety kwiatów. 

Kolejne spotkanie rady odbędzie się w powyborczym składzie. Będziemy je relacjonować. 

Komentarze obsługiwane przez CComment