ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Różan znowu bez dofinansowania. Pieniądze trafią do Czerwonki

Rozstrzygnięto drugą edycję naboru wniosków do rządowego programu odbudowy zabytków. Na liście beneficjentów z powiatu makowskiego znalazł się tylko kościół w Czerwonce. Gmina Różan ponownie nie otrzymała dofinansowania. Pieniędzy nie ma też na remont dworku w Szczukach... 

O kontrowersjach dotyczących rozstrzygnięcia naboru do ww. programu w powiecie makowskim pisaliśmy już nie raz. Burmistrz Różana Piotr Świderski na naszych łamach wskazywał wprost, iż przy świadkach usłyszał od byłego wicepremiera Henryka Kowalczyka "może pan składać na co pan chce, i tak pan nic nie dostanie". Pomimo tej zapowiedzi i braku przyznanych środków w pierwszym naborze, miasto podjęło kolejną próbę i złożyło wniosek do następnego naboru, także na rewitalizację Fortu I. Tym razem kwota o jaką ubiegał się Różan była niższa i dotyczyła głównie ogrodzenia zabytku. Zgodnie z "obietnicą", jaką minister Kowalczyk złożył burmistrzowi Świderskiemu w marcu, Różan ponownie nie dostał pieniędzy na wskazany cel. 

Na odbudowę zabytku świeckiego wniosek złożyła także gmina Płoniawy-Bramura, która otrzymała dofinansowanie na zabytek sakralny w poprzednim naborze. Jak informował nas niedawno wójt Jakub Dudek, za pośrednictwem gminy Stadnina Koni w Krasnem (właściciel obiektu) ubiegała się o środki na remont dworu w Szczukach, gdzie mieszkała noblistka Maria Skłodowska-Curie. Pieniędzy nie przyznano. 

Natomiast tym razem dofinansowanie dostał kościół w Czerwonce (za pośrednictwem gminy), który został pominięty w poprzedniej edycji naboru. Na remont świątyni parafia otrzyma promesę w wysokości 1 mln 176 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na wymianę więźby dachowej oraz pokrycia dachu kościoła. 

Komentarze obsługiwane przez CComment