ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Skład pocisków artyleryjskich okryty przy Szkole Podstawowej nr 1

fot. KPP Maków Maz.

Pracownicy, którzy kopią doły pod sieć ciepłowniczą, znaleźli przy budynku szkoły skład amunicji. Saperzy wyciągnęli stamtąd 72 pociski! 

W czwartek (13 lipca br.) około godz. 11:00, podczas prac remontowych przy budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Makowie Maz., pracownicy wykopując doły pod rury ciepłownicze natknęli się na kilka starych pocisków. Prace natychmiast zostały wstrzymane, a o znaleziskach powiadomiono makowską policję. Po otrzymaniu zgłoszenia na miejsce dyżurny skierował policjanta z grupy minersko-pirotechnicznej. Okazało się, że niewybuchy to skorodowane pociski artyleryjskie. Znalezisko oraz teren wokół szkoły zostało zabezpieczone przez funkcjonariuszy do czasu przyjazdu saperów.

2 Mazowiecki Pułk Saperów z Nowego Dworu Mazowieckiego odkrył, że pocisków jest więcej. Koło szkoły, do której na co dzień uczęszczają dzieci (za wyjątkiem wakacji), znajdowały się aż 72 sztuki wciąż niebezpiecznych pocisków z okresu II wojny światowej. Pracujący na miejscu saperzy nazwali to znalezisko "gniazdem artyleryjskim". Tak duża liczba niewybuchów sprawiła, że prace związane z ich usuwaniem trwały dwa dni. 

W związku z tym, że coraz częściej odnajdywane są pociski różnego rodzaju oraz kalibru, makowscy policjanci zwracają uwagę, aby samodzielnie nie próbować przenosić tego typu znalezisk, nie dotykać i jak najszybciej powiadomić policję, a miejsce oznaczyć do czasu przyjazdu patrolu. Trzeba pamiętać, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe.

 

Komentarze obsługiwane przez CComment