Świetlana przyszłość Rzewnia

W gminie położonej na obrzeżach powiatu makowskiego dzieje się naprawdę wiele. Przyjezdnych może zaskoczyć świetny stan tutejszych dróg, piękne krajobrazy, a już na pewno szkoła, która standardem nie odbiega od szkół... skandynawskich.

Gmina Rzewnie położona jest nad urokliwie meandrującą rzeką Narew. Oprócz terenów rolniczych znajdują się tu również obszary atrakcyjne turystycznie. Przemierzając drogi w tym samorządzie wczesną wiosną można dostrzec ukwiecone sady, rozległe pola, ale również lasy i niezwykłą rzeźbę terenu, kształtowaną przez Narew na przestrzeni wieków. Dla mieszkańców tego spokojnego regionu, w kontekście ostatnich lat, zmieniło się naprawdę wiele. Spośród rozległej nitki dróg gminnych zdecydowana większość z nich to drogi asfaltowe. Od początku kadencji wójtowi Wiesławowi Chrzanowskiemu, we współpracy z radą, udało się przebudować 6 odcinków dróg gminnych o łącznej długości ponad 8 km za kwotę około 2 mln zł i ok 18 km dróg powiatowych przebiegających przez teren gminy. Niemal wszystkie inwestycje przeprowadzane są z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych, co pozwala co roku zwiększać ich liczbę i zakres, a jednocześnie nie obciąża budżetu samorządu. Jednak jednym z największych marzeń Wiesława Chrzanowskiego, jak również mieszkańców gminy Rzewnie, jest planowana budowa mostu nad Narwią, który znacząco wpłynie na rozwój tego regionu.

- Kiedy kandydowałem w 2018 roku na to stanowisko obiecałem mieszkańcom, iż zrobię wszystko co w mojej mocy, aby ten most powstał. Od tamtej pory nieustannie działam, aby ta inicjatywa się urzeczywistniła. Udało się nam wykonać niezbędną dokumentację środowiskową uzgodnić ze służbami i wydać decyzję środowiskową, która już jest prawomocna. Obecnie jesteśmy na etapie rozstrzygnięcia przetargu na projekt budowlany .Przed nami jeszcze wyzwanie w postaci pozyskania ogromnych środków finansowych na realizację tej inwestycji. W sierpniu 2020 roku pięć samorządów tj. Marszałek Województwa Mazowieckiego, Powiaty Makowski i Wyszkowski, oraz Gminy Rzewnie i Rząśnik podpisało list intencyjny w sprawie budowy przeprawy mostowej. Będę dążył do spełnienia tego marzenia, bo od tego zależy także dalsza przyszłość naszej gminy. Most łączący oba brzegi Narwi otworzy nową perspektywę rozwoju – wyjaśnia wójt Wiesław Chrzanowski.

Powstały także dwie koncepcje budowy mostu, z którego wybrano ostatecznie wariant oznaczony kolorem niebieskim.

Edukacja to podstawa

Z tego założenia wychodzi gospodarz gminy Rzewnie. Jak nam wyjaśniał, swoją pracę w roli wójta zaczął od planów modernizacji szkoły. Dla Wiesława Chrzanowskiego priorytetem stało się podniesienie zaplecza edukacyjnego do poziomu krajów wysoko rozwiniętych.

- Podziwiam szkoły skandynawskie, gdzie dzieci i młodzież mają zapewniony dostęp do najnowocześniejszych narzędzi edukacyjnych, odpowiednią opiekę medyczną i warunki do prawidłowego rozwoju. Dzieci z gminy Rzewnie są naszą przyszłością, dlatego warto inwestować w oświatę – przedstawia swoją perspektywę wójt i nie są to bynajmniej pustosłowne frazesy, o czym przekonałam się na własne oczy.

Dalszy ciąg tekstu pod zdjęciem

kuchnia

Śmiało można rzec, że kompleks budynków Publicznego Przedszkola Samorządowego oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Rzewniu to jedna z najnowocześniejszych placówek oświatowych w całym subregionie. Budowa przedszkola pochłonęła ponad 3,4 mln zł, z czego aż ponad 2 mln zł stanowiło dofinansowanie samorządu województwa. Ta część budynku została zaprojektowana w taki sposób, aby każde pomieszczenie, gdzie dzieci w wieku 3-6 lat mają zajęcia, było przestronne i jasne. Ogromne okna dają dużo światła, umożliwione zostało także swobodne wychodzenie z budynku bezpośrednio z klas. Wrażenie robi także kuchnia, której pozazdrościłaby niejedna restauracja. Starsze dzieci mają także wspaniałe warunki. W 2019 roku gmina przeprowadziła remont hali sportowej i sal lekcyjnych (za ponad 400 tys. zł), utworzona została także pracownia informatyczno-językowa. W klasach zamontowane są tablice interaktywne, dzieci mają dostęp do elektronicznych narzędzi do nauki – komputerów i tabletów, a w klasie biologiczno-chemicznej znajdują się mikroskopy i specjalna witryna do eksperymentów, co znacząco podnosi jakość kształcenia. Wykonano także termomodernizację całego obiektu. To jednak jeszcze nie wszystko. W szkole pracuje stomatolog, która bezpłatnie dba o uzębienie dzieci. W przedszkolu natomiast można spotkać logopedę. Takich standardów próżno szukać w większości szkół w Polsce. Samorząd dba o najmłodszych mieszkańców tworząc place zabaw w pozostałych miejscowościach, m.in. w Chrzanowie, Bindużce oraz nowoczesne boisko wielofunkcyjne w Łachach Włościańskich.

Nowoczesne centrum kultury już niebawem

Pośrodku Rzewnia znajduje się kościół pw. św. Jacka. Zarówno sama budowla, jak i jej otoczenie znacznie się zmieniło. W 2020 roku kościół i dzwonnica przeszły gruntowną renowację, a rok później przeprowadzono w obiekcie kolejny remont. Drewniany kościół odzyskał dawny blask. W ciągu ostatnich kilku lat samorząd zmodernizował wiele obiektów. Oprócz szkoły i kościoła remontowane były także świetlice wiejskie i strażnice OSP. Druhowie otrzymali od gminy dodatkowe wyposażenie, w tym specjalistyczną łódź ratowniczą. Wyremontowano także dach na budynku Urzędu Gminy. Rok 2018 był dla nowo wybranego wójta okresem zakończenia dotychczasowych przedsięwzięć poprzednika, zaś od 2019 roku zaczął się gwałtowny rozwój gminy. Z każdym kolejnym rokiem samorząd wykonywał coraz więcej inwestycji. W latach 2019-2021 gmina wykonała zadania za łączną sumę niemal 17,4 mln zł, modernizując drogi, wodociągi, budynki użyteczności publicznej, oświetlenie, a nawet wiaty przystankowe.

W roku bieżącym wójt Wiesław Chrzanowski nie ma zamiaru spocząć na laurach. Już niebawem ruszy przetarg na budowę nowoczesnego Centrum Kultury w Rzewniu. Udało się pozyskać środki z Samorządu Województwa, a obecnie rwa realizacja dokumentacji projektowej. Wrażenie robi już sama wizualizacja projektu. W obiekcie znajdować się będzie siedziba ośrodka kultury, ale także gminnej biblioteki. Pomieszczenia tych dwóch instytucji znajdujące się w szkole zostaną zaadaptowane na potrzeby tej placówki, powstanie większe zaplecze biurowe i dodatkowe miejsce do zajęć dla uczniów.

Dalszy ciąg tekstu pod zdjęciem

centrum-kultury-rzewnie-wizualizacja2

Liczy się lokalny patriotyzm

Podczas spaceru po ulicach Rzewnia wójt Wiesław Chrzanowski wskazuje swoje plany na przyszłość. Chciałby wybudować nowy plac zabaw tuż za oknami nowego przedszkola i zmodernizować budynek OSP, który tego remontu rzeczywiście wymaga. Wójt cieszy się z nowego dachu na budynku urzędu, choć nie podobają mu się zniszczone schody. Pomieszczenia na górze, po dawnej siedzibie przedszkola, chce przeznaczyć na dodatkową przestrzeń biurową.

- Kiedy zaczynałem pełnić funkcję wójta dług gminy sięgał 1,1 mln zł. Przez lata swojej pracy udało mi się wykonać wiele inwestycji bez dalszego zadłużania samorządu. Rozwój infrastruktury, instytucji publicznych to jeden z czynników wpływających na rozwój, ponieważ wpływa na atrakcyjność inwestycyjną naszej gminy. Most na Narwi wpłynąłby znacząco na wzrost tejże atrakcyjności. Zależy mi na stworzeniu nowych miejsc pracy poprzez przyciągnięcie nowych inwestorów, a także utrzymaniu walorów turystycznych naszych terenów – dodaje Wiesław Chrzanowski.

Wystarczy cofnąć się pamięcią w czasie o zaledwie kilka lat, aby sobie uświadomić, jaki postęp zrobiła gmina Rzewnie. Samorząd wyraźnie pretenduje do stolicy nowoczesności w powiecie makowskim. W stosunkowo krótkim czasie zrobiono tak wiele, co oczywiście jest efektem ciężkiej pracy wójta, urzędników i rady gminy. Wygląda na to, że na postęp danego społeczeństwa niebagatelny wpływ ma lokalny patriotyzm, który procentuje zmianami „pchającymi” samorząd ku lepszej, świetlanej przyszłości.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl