Szkoła w Szwelicach przestanie istnieć z końcem sierpnia

Radni z Karniewa podjęli uchwałę o likwidacji Szkoły Podstawowej w Szwelicach wraz z oddziałem przedszkolnym. Powodem były prognozy demograficzne i duże nakłady finansowe na utrzymanie placówki.

W 2020 roku, biorąc pod uwagę niż demograficzny, a co za tym idzie, wzrastające koszty utrzymania szkoły, samorząd zaczął rozważać likwidację placówki. W styczniu ubiegłego roku Rada Gminy w Karniewie podjęła pierwszy raz decyzję o takim zamiarze, jednak wówczas opinia Mazowieckiego Kuratora Oświaty okazała się negatywna. W ocenie wójta Michała Jasińskiego, nie było podstaw do takiego zaopiniowania, gdyż gmina dokładnie wykazała wszystkie powody, które przyczyniły się do podjęcia takiej decyzji przez radę. Samorząd odwołał się od decyzji kuratora, ponieważ jest taka możliwość, jednak, jak się dowiadujemy w Urzędzie Gminy w Karniewie, choć postępowanie odwoławcze powinno zgodnie z przepisami zakończyć się w ciągu miesiąca od złożenia zażalenia, kuratorium miało przekroczyć ten termin. W związku z tym urząd skierował ponaglenie w tej sprawie bezpośrednio do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Minister uchylił postanowienie Mazowieckiego Kuratora Oświaty i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

W sierpniu 2021 roku kurator wyraził pozytywną opinię co do zamiaru likwidacji placówki przez gminę, jednak okres przed rozpoczęciem roku szkolnego był zbyt krótki i samorząd nie zdecydował się wówczas na podjęcie stosownej uchwały.

W trwającym aktualnie roku szkolnym do Szkoły Podstawowej w Szwelicach uczęszcza 36 uczniów, choć według danych demograficznych w placówce powinno się uczyć 67 dzieci. Część z nich rodzice już przenieśli do innych szkół. W oddziale przedszkolnym jest 8 dzieci.

Rada Gminy w Karniewie podczas sesji 21 kwietnia br. podjęła uchwałę o likwidacji szkoły. Zgodnie z tym dokumentem placówka przestanie istnieć wraz z końcem sierpnia br.

Więcej na ten temat w papierowym/elektronicznym wydaniu "TM".

Komentarze  

0 #1 ms 2022-04-29 14:23
Zabrakło paru informacji, które interesują mieszkańców gminy:

Co z dziećmi, z nauczycielami i nieruchomościami i ruchomościami szkolnymi?

Czy te informacje znajdą się w papierowym wydaniu?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl