Tragiczne zdarzenia w powiecie makowskim - podsumowanie
Komenda Powiatowa Policji w Makowie Mazowieckim podsumowała rok 2023 pod względem zdarzeń drogowych. Okazuje się, że w powiecie makowskim doszło w ubiegłym roku do pięciu wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Cztery osoby zginęły na miejscu, jedna zmarła po czasie w szpitalu. Do zestawienia dodaliśmy także pozostałe tragiczne zdarzenia na terenie powiatu.
Policja wskazała, że zwiększyła się liczba kolizji, ale zmniejszyła liczba ofiar śmiertelnych oraz osób rannych.
W 2023 roku na drogach powiatu makowskiego doszło do 299 kolizji drogowych i 36 wypadków (rok 2022 – 37 wypadków drogowych) w których śmierć poniosło 5 osób (rok 2022 – 7 zabitych), a rannych zostało 39 ( rok 2022 – 45 osób rannych). Liczba wypadków drogowych, gdzie sprawcą zdarzenia był nietrzeźwy kierujący wyniosła 9. W wypadkach tych 2 osoby poniosły śmierć, a 9 zostało rannych. Największą liczbę wypadków drogowych odnotowano w miesiącach lipiec i wrzesień.
- czytamy w raporcie sporządzonym przez Monikę Winnik, oficer prasową KPP w Makowie Mazowieckim.
Jak wyjaśnia rzeczniczka, głównymi przyczynami powstawania wypadków drogowych było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymijanie lub omijanie, nie udzielnie pierwszeństwa przejazdu, zaśnięcie i zmęczenie.
Największym problemem w powiecie makowskim, zresztą podobnie jak w innych powiatach północnego Mazowsza, są kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu i sądowymi zakazami prowadzenia pojazdów, które notabene otrzymali za jazdę... w stanie nietrzeźwości.
Policjanci ruchu drogowego w ubiegłym roku przebadali na stan trzeźwości 27 590 kierujących. W sumie ujawnili 114 kierujących pod działaniem alkoholu w tym; 55 kierujących w stanie nietrzeźwości, 44 nietrzeźwych rowerzystów, 5 rowerzystów w stanie po użyciu alkoholu oraz 10 kierujących pojazdami w stanie po użyciu alkoholu. W 2023 roku prawa jazdy straciło 72 kierujących z czego 18 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Makowscy policjanci zatrzymali 79 kierujących bez prawa jazdy oraz 25 kierujących, którzy nie stosowali się do sądowych zakazów kierowania pojazdami. Zatrzymali również 260 dowodów rejestracyjnych z powodu złego stanu technicznego pojazdów.
- informuje makowska policja.
Do tego zostawienia chcielibyśmy dodać kilka innych tragicznych zdarzeń, które miały miejsce na terenie powiatu makowskiego, a które nie dotyczyły akurat obszaru ruchu drogowego.
W miejscowości Mroczki-Rębieszewo (gm. Różan) w styczniowy poranek doszło do pożaru drewnianego domu. W środku strażacy odnaleźli ciało mieszkającej tam starszej kobiety. W lutym natomiast doszło do dwóch tragicznych zdarzeń. Najpierw w Makowie mężczyzna odkrył ciało brata, które posiadło widoczne ślady pobicia, zaś w gm. Szelków doszło do bójki między braćmi. Starszy brat zamordował młodszego.
W marcu do Narwi wpadł mieszkaniec gm. Rzewnie. Niestety słuch o nim zaginął. W lipcu ściana przygniotła 37-latka pracującego przy przebudowie UG w Sypniewie. Natomiast w sierpniu doszło do tragedii nad zalewem po żwirowni w Brzózem. Utonął 17-latek.
Tragiczny był także listopad w powiecie makowskim. Przypadkowa osoba odnalazła ciało zaginionej mieszkanki gm. Czerwonka. Później, w Makowie Mazowieckim, doszło do morderstwa. Kobieta dźgnęła dwukrotnie nożem mężczyznę.
Chociaż w zakresie ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych rok 2023 był mniej tragiczny, to jednak poza tą kategorią wydarzyło się wiele innych dramatów, o których należy pamiętać.
Komentarze obsługiwane przez CComment